Průlom a vítězství, říkají odbory k zákazu prodeje o třech svátcích

Praha - Jde o zákon, který se postaví za práva zaměstnanců obchodů, nebo je to je to jen další zbytečné zatížení legislativy? Kdo si volno zaslouží a kdo ne? O tom se během dnešního jednání Poslanecké sněmovny přeli zákonodárci. Novelu zákona, která zakázuje prodej v supermarketech a hypermarketech o některých svátcích, nakonec schválili. Odboráři v maloobchodě vnímají schválení zákazu prodeje jako průlom a vítězství, i když ne tak velké, jak očekávali.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Poslanci dnes schválili zákaz prodeje v obchodech s prodejní plochou nad 200 metrů metrů čtverečních o třech svátcích - 1. ledna, 25. a 26. prosince.

Podle Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) zákon ve schválené podobě zaměstnancům zajistí alespoň minimální volno. "Přesto se budeme snažit, aby v budoucnu vzrostl počet dní, které zaměstnanci budou moci trávit doma s rodinou. Legislativní proces ještě není u konce, zákon bude projednávat Senát, který ho může vrátit Poslanecké sněmovně," uvedla mluvčí odborářů Aneta Bednářová.

Obchodníci uvádějí, že již nyní, bez legislativní úpravy, byla v tyto dny většina obchodů zavřena. Pouze některé obchody byly otevřeny 26. prosince, ne však všechny. "Z pohledu Svazu obchodu a cestovního ruchu byla zvolena nejpřijatelnější varianta z těch špatných. Stále totiž trváme na svém, že regulace otevírací doby je zcela nadbytečná a není třeba legislativní úpravy," uvedla mluvčí svazu Irena Vlčková.

Hospodářská komora uvedla, že kvůli schválení zákona zahájí konzultace s poslanci, aby prověřili diskriminační prvky zákona a případně podali k Ústavnímu soudu podnět k jeho přezkoumání. "Když už bude jednou takový zákon přijat, vytváří se riziko jeho budoucího rozšíření na další dny," uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý.

Není však vyloučeno, že ze Senátu se zákon vrátí zpět poslancům s pozměňovacím návrhem, který bude rozsah svátků rozšiřovat. Podle původního senátního návrhu měly mít obchody zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince.

Poslanci přistoupili na pozměňovací návrh Romana Kubíčka (ANO), který zákaz proti senátní podobě zmírnil na tři svátky. Zástupce předkladatelů senátor František Bublan (za ČSSD) s tím nesouhlasil. "Spokojen s tím nejsem, protože je to redukovaný výsledek. V podstatě téměř kopíruje současnou praxi. Ale je tady ještě prostor v Senátu to nějak obohatit o další dny, aby to mělo nějaký význam," řekl Bublan novinářům.

Podporovatelé zákona argumentovali tím, že svátky by měly být dobou, kdy je rodina pohromadě. Odkazovali se také na zákoník práce, který uvádí, že pracovat ve státní a ostatní svátky lze zaměstnanci nařídit jen v těch případech, kdy taková práce nemůže být provedena v jiných dnech. Profesemi, u kterých je potřeba, aby pracovaly 24 hodin denně, jsou například lékaři nebo hasiči, prodavači prý ale rozhodně ne. "Umožněme jim čerpat volno," přemlouval kolegy Stanislav Grospič (KSČM).

Kritici zákona naopak tvrdili, že mnoho lidí práci ve svátek vítá, je za ni totiž 100% příplatek. "Mohou si alespoň trochu přivydělat," myslí si poslankyně Markéta Adamová (TOP 09) s tím, že by nebylo férové zaměstnancům tuto možnost vzít.

Bohuslav Svoboda (ODS) zase odkazoval k příkladům ze zahraničí: "V Maďarsku se kvůli tomuto zákona natolik zvýšila nezaměstnanost, že muselo otevření obchodů o svátcích znovu zavést. Každý, kdo má obchod, by si o tom měl rozhodovat sám, my mu to nemůžeme nařizovat."

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lesy města Brna těží kvůli kůrovci víc dřeva, sází pestré porosty

21.09.2019 17:41 Lesy města Brna už letos kvůli kůrovcové kalamitě vytěžily asi 100.000 kubíků dřeva, číslo za celý…

Nejvyšší mrakodrap v Česku? Firma chce postavit Top Tower

20.09.2019 17:00 Nejvyšší budovu v Česku s názvem Top Tower chce postavit developerská společnost Trigema v Nových…

Vzniká gigant na trhu se zájezdy: Majitel Exim Tours koupil CK Fischer

20.09.2019 13:44 Německá skupina Rewe, majitel Exim Tours, koupila od skupiny KKCG českého miliardáře Karla Komárka…

Žádný shortlist neexistuje, ohradil se Kremlík. Kandidátů do…

20.09.2019 13:37 Seznam kandidátů do představenstva Českých drah má 14 jmen a o jeho případném zúžení rozhodne…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama