Daňová podpora rodin v ČR není plně využívána, systém je přitom štědrý

Praha - Think tank IDEA při CERGE-EI dnes zveřejnil zprávu týkající se daňové podpory rodin s dětmi. Z ní vyplývá, že u domácností s nezaopatřenými dětmi daňové zvýhodnění na děti plně využije přibližně polovina domácností, a u rodin s nejmladším dítětem do tří let dokonce jen jedna třetina.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podíl domácností, které daňovou podporu plně využijí, roste spolu s příjmem, vyplývá ze studie. Český systém daňové podpory rodin s dětmi je přitom ve srovnání s ostatními zeměmi světa velmi štědrý.

Daňového zvýhodnění na druhé a další dítě se zvýšilo od letošního května. Na druhé dítě vzrostlo o stokorunu měsíčně, na třetí a další dítě o 300 korun měsíčně. Mluví se také o změnách v důchodovém pojištění, kdy se sazby pojistného lišily podle počtu dětí.

Tato opatření podle autorů studie pro velkou část domácností nefungují jako nástroj na podporu rodin s dětmi, i když se za ně vydávají. „Příjem až dvou třetin domácností s malými dětmi do tří let je natolik nízký, že všechny daňové odpočty prostě nevyčerpají a nepřetaví ve zvýšení čistého příjmu," upozorňují výzkumníci.

Tyto nástroje pro podporu rodin by podle nich fungovaly lépe, kdyby o prosté zvyšování úlev a dávek nebo snižování pojistného. Systém by podle zprávy měl například také podporovat matky k dřívějšímu návratu k výdělečné činnosti. „To sníží riziko jejich nezaměstnanosti v budoucnu, přispěje ke zvýšení jejich příjmů a tím i životní úrovně celé jejich rodiny," uvedl výzkumník think tanku IDEA Jiří Šatava.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Manipulace cen na Black Friday? Porovnávejte zboží, reálné slevy činí v…

24.11.2020 18:02 Reálné slevy v každoroční akci černý pátek neboli Black Friday, která se koná poslední listopadový…

Hromadné propouštění v září a říjnu oznámilo 41 firem, o práci přijde 3100…

24.11.2020 17:16 V září a říjnu oznámilo hromadné propouštění 41 zaměstnavatelů. O místo by tak mělo přijít zhruba…

Evropská komise neproplatí Česku dotaci 100 milionů pro Penam, projekt…

24.11.2020 15:31 Aktualizováno Evropská komise s konečnou platností neproplatí evropskou dotaci 100 milionů korun, kterou Česko…

CzechTourism: Japonci či Korejci mají zájem navštívit Česko, pomoc…

24.11.2020 14:56 Aktualizováno Turisté z Japonska či Jižní Koreje mají nadále zájem, až to situace dovolí, navštívit Českou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama