Daňová podpora rodin v ČR není plně využívána, systém je přitom štědrý

Praha - Think tank IDEA při CERGE-EI dnes zveřejnil zprávu týkající se daňové podpory rodin s dětmi. Z ní vyplývá, že u domácností s nezaopatřenými dětmi daňové zvýhodnění na děti plně využije přibližně polovina domácností, a u rodin s nejmladším dítětem do tří let dokonce jen jedna třetina.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podíl domácností, které daňovou podporu plně využijí, roste spolu s příjmem, vyplývá ze studie. Český systém daňové podpory rodin s dětmi je přitom ve srovnání s ostatními zeměmi světa velmi štědrý.

Daňového zvýhodnění na druhé a další dítě se zvýšilo od letošního května. Na druhé dítě vzrostlo o stokorunu měsíčně, na třetí a další dítě o 300 korun měsíčně. Mluví se také o změnách v důchodovém pojištění, kdy se sazby pojistného lišily podle počtu dětí.

Tato opatření podle autorů studie pro velkou část domácností nefungují jako nástroj na podporu rodin s dětmi, i když se za ně vydávají. „Příjem až dvou třetin domácností s malými dětmi do tří let je natolik nízký, že všechny daňové odpočty prostě nevyčerpají a nepřetaví ve zvýšení čistého příjmu," upozorňují výzkumníci.

Tyto nástroje pro podporu rodin by podle nich fungovaly lépe, kdyby o prosté zvyšování úlev a dávek nebo snižování pojistného. Systém by podle zprávy měl například také podporovat matky k dřívějšímu návratu k výdělečné činnosti. „To sníží riziko jejich nezaměstnanosti v budoucnu, přispěje ke zvýšení jejich příjmů a tím i životní úrovně celé jejich rodiny," uvedl výzkumník think tanku IDEA Jiří Šatava.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lékárny Dr.Max budou v neděli otevřeny ve všech okresech

29.10.2020 13:44 Ve všech okresních a krajských městech ČR budou moci pacienti v neděli navštívit lékárnu, a to i…

Farmářské trhy v ohrožení. Asociace žádá úpravu restrikcí, napsala dopis…

29.10.2020 12:16 Vláda by měla upravit opatření pro farmářské trhy, podle kterého může být na 400 metrech…

Česká ekonomika letos klesne o osm procent, odhaduje bankovní asociace

29.10.2020 11:59 Aktualizováno Česká bankovní asociace (ČBA) v nové prognóze očekává na základě odhadů ekonomů českých bank, že…

Epidemie covid urychlila trendy na trhu práce, 30 procent pozic nahradí…

29.10.2020 11:53 Koronavirová pandemie urychlila nové trendy na pracovním trhu, které se začaly prosazovat už v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama