Cestování Čechů se mění. Volím jiné destinace, ubytování i způsob dopravy

Praha - Vzhledem k bezpečnostní situaci mění Češi výběr destinací pro letní dovolenou. S tím souvisí i způsob dopravy. Polovina lidí se na dovolenou vydá raději autem. Roste i počet těch, kteří cestují na vlastní pěst a zkracují letní dovolenou. Specialisté na cestovní pojištění z ERV Evropské varují, že letos může být nedostatek volných ubytovacích kapacit v nejvyhledávanějších lokalitách, tedy v Bulharsku, Chorvatsku, Itálii nebo Španělsku.

Přidejte svůj názor

Dominikánská republika, ilustrační fotografie
doporučujeme

Už vloni vzrostl o desetinu počet lidí, kteří vyměnili cestu letadlem za jízdu po silnici. Naopak do zemí, kam se běžně létá, vycestovalo o čtvrtinu Čechů méně. Letos bude tento trend nejspíš pokračovat. „Kvůli bezpečnostní situaci a uprchlické krizi řada Čechů stráví dovolenou raději v Česku a Evropě, hotely ve větší míře nahrazují penziony a kempy. Už teď je patrný pokles zájmu o africké země a Turecko, a to v řádech desítek procent, " říkámanažer komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký.

Lidé také vyčkávají s koupí zájezdu na poslední chvíli. Chtějí se rozhodnout až podle aktuální situace. Dvě třetiny Čechů stráví na zahraniční dovolené maximálně týden. Přibývá těch, kteří jedou bez cestovní kanceláře. Vloni se na vlastní pěst vydalo 58 % Čechů, letos to bude ještě víc. „Problémem může být nedostatek ubytovacích míst. Evropské cestovní kanceláře totiž zareagovaly na zájem klientů a ve velkém skupují hotely v poptávaných destinacích. Na individuální klienty se tak už nemusí dostat," varuje Vlastimil Divoký.

Tradičně nejvyšší frekvenci škod (zranění na 1000 turistů) zaujímá Egypt, kde je o 40 % více pojistných událostí než ve druhém Bulharsku a dvakrát tolik, co ve třetím Turecku. Čtvrtinu léčebných výloh tvoří gastroenteritidy, osminu nemoci horních cest dýchacích. Změny destinací přinášejí nová rizika.

Chorvatsko – Češi při dlouhé cestě autem do Chorvatska často podceňují pitný režim a únavu. Většina lidí tam jezdí přes noc, vinou mikrospánku pak dochází k nehodám. K častým zraněním patří i úrazy z hor, kam se turisté vydávají bez potřebného vybavení. Tradiční jsou zranění chodidel o mořské ježky.

Španělsko – Španělsko má podle ERV Evropské pojišťovny nejvyšší meziroční nárůst škodní frekvence, a to o 41 %. Země je rájem zlodějů, zvláště rafinovaní jsou v turistických destinacích. Na Mallorce krádeže maskují prodejem růží, na Kanárech pozor na přistěhovalce. Vloni řešila ERV Evropská několik zranění způsobených vodními skútry při koupání. Podobně jako v Itálii přibývá i nehod na silničních skútrech. Levně je pronajmou každému a v hustém provozu na místních komunikacích jsou pak kolize na denním pořádku.

Bulharsko – Letos je hitem letní dovolené cenově dostupné Bulharsko. Dá se ale očekávat nedostatek ubytovacích kapacit. „V Bulharsku máme nejvíce problémů se zažíváním a sluneční alergií. Všem turistům doporučujeme dodržovat zvýšenou hygienu a nenakupovat jídlo a pití v pouličních stáncích s občerstvením," radí Vlastimil Divoký.

Roste počet škod, nejvíc jich lidé hlásí v červenci

Celkem ERV Evropská vyplácela vloni na škodách o 30 % víc než v předchozím roce. Průměrná výše škody se nemění, je to zhruba 8 600 korun. Co se ale mění, je složení škod. Poprvé v historii pojišťovny byly škody z pojištění storna vyšší než léčebné výlohy. Lidé totiž ve velkém rušili zájezdy. Téměř pětinu (18 %) všech škod hlásili turisté v červenci. „Nemoci a zranění dětí tvoří čtvrtinu všech případů léčebných výloh. Nejdražší byla léčba seniorů nad 70 let. Stála v průměru 5,5krát víc než u dětí a 3,5krát více než dospělých," říká Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny.

Témata: Ekonomika | dovolená
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zrušit povinné přimíchávání biopaliv do benzinu? Babiše popudil návrh…

24.03.2019 23:36 Aktualizováno Čtyři desítky poslanců navrhují zrušit povinné přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty. S návrhem…

ČEZ ESCO zvýšilo tržby o 27 procent, zájem o moderní energetiku roste

24.03.2019 12:16 Tržby skupiny ČEZ ESCO, která patří do energetické skupiny ČEZ, vzrostly meziročně o 27 procent na…

Nákupy on-line? Trendy v Česku se mění, hlavně díky generaci mileniálů

24.03.2019 09:10 Podíl nakupování na internetu přes mobilní zařízení se za poslední dva roky zvýšil o deset…

Zvýšení sazeb ČNB není ve čtvrtek jisté, rizika z globálního vývoje…

24.03.2019 09:06 Pokud Bankovní rada České národní banky nezvýší úrokové sazby na zasedání ve čtvrtek 28. března,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama