Soudy letos vyhlásily už více než 4000 osobních bankrotů

Praha - Za devět měsíců letošního roku soudy vyhlásily 4320 osobních bankrotů, zatímco za celý rok 2009 necelých 2500. Vyplývá to z analýzy, kterou v pondělí zveřejnila společnost CCB – Czech Credit Bureau.

371
doporučujeme

V září soudy vyhlásily 133 firemních bankrotů, což je pouze o dva bankroty více než ve stejném měsíci loňského roku. V meziměsíčním srovnání se jedná o nárůst o 21 bankrotů. V září dále vyhlásily 582 osobních bankrotů, což je nejvyšší počet dosažený za jeden měsíc. V meziročním srovnání narostly osobní bankroty o téměř 50 procent.

Zásluhu na téměř stagnujícím vývoji firemních bankrotů mají především obchodní společnosti, u kterých se počet bankrotů dokonce meziročně snížil, a to o šest bankrotů, zatímco zbankrotovaných fyzických osob podnikatelů bylo o osm více. Ve srovnání se srpnem 2010 bylo v září vyhlášeno o 21 bankrotů více, většinu tohoto přírůstku tvořily bankroty fyzických osob podnikatelů s 13 bankroty.

„Za prvních devět měsíců roku 2010 bylo vyhlášeno 1202 firemních bankrotů, což představuje 82 procent počtu bankrotů za celý loňský rok. Počet vyhlášených bankrotů tak pravděpodobně převýší loňskou skutečnost, i když nárůst nebude již tak výrazný jako mezi lety 2008 a 2009. V průměru připadá na jeden měsíc letošního roku 134 vyhlášených bankrotů, zatímco ve stejném období roku 2009 to bylo 123 bankrotů,“ sdělila Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení společnosti CCB – Czech Credit Bureau.

Nejvíce firemních bankrotů soudy v září vyhlásily v Praze, a to 37. V Moravskoslezském kraji jich bylo 14 a v Jihomoravském kraji zbankrotovalo 13 subjektů. Od začátku roku bylo nejvíce bankrotů vyhlášeno v Praze, na kterou připadla jedna čtvrtina všech bankrotů za toto období. Na druhém místě jsou firmy se sídlem v Jihomoravském kraji, které se podílejí 12 procenty, a na třetím pak firmy Moravskoslezském kraji, jejichž podíl je 10 procent.

„V důsledku zlepšování ekonomických podmínek dynamika bankrotů i návrhů na bankrot obchodních společností postupně zpomaluje. Osobní bankroty tento obrat zatím nezaznamenaly a lze očekávat, že i nadále se jejich počet bude poměrně dynamicky zvyšovat,“ řekla Kameníčková.

Oproti firemním bankrotům se vývoj osobních bankrotů nezlepšuje. V září fyzické osoby podaly 903 návrhů na osobní bankrot, což je o 120 návrhů více než v srpnu a současně se jedná o nejvyšší počet od platnosti insolvenčního zákona. Za devět měsíců letošního roku představoval počet návrhů na osobní bankrot dvaapůlnásobek jejich počtu za celý 2009. V průměru uběhne mezi podáním návrhu na osobní bankrot a jeho vyřízením měsíc a půl, z čehož lze usuzovat, že počet vyhlášených osobních bankrotů nadále poroste, uvedla společnost CCB.

Témata: bankrot
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama