Kilometr úseku pražského okruhu má stát 2,3 miliardy korun

Praha - Šestnáctikilometrový úsek pražského okruhu mezi Ruzyní, Suchdolem a Březiněvsí má stát 37 miliard korun, tedy 2,3 miliardy korun za kilometr. Informuje o tom úterní vydání deníku E15.

Ilustrační fotografie

Ministr dopravy Vít Bárta při nedávném otevření jižní části pražského dálničního okruhu R1 slíbil, že další tak drahá stavba již nepřipadá v úvahu. Že jedna miliarda korun za kilometr je příliš. Nyní se ukazuje, jak píše deník, že pro Pražský okruh tento slib neplatí. Úsek mezi Ruzyní, Suchdolem a Březiněvsí, o němž navíc zatím nikdo neví, kdy bude, má stát 2,3krát více. Z harmonogramu výstavby dálnic, který minulý týden projednávala vláda, podle dvou na sobě nezávislých zdrojů deníku E15 vyplývá, že stát zaplatí za šestnáctikilometrový úsek 37 miliard korun, tedy 2,3 miliardy korun, za kilometr.

„Z textové části skutečně takový rozpočet vyplývá,“ potvrdil mluvčí vlády Martin Kupka. Příští rok se podle něho počítá s výdajem zhruba jedné miliardy, v následujících dvou letech již po 10 miliardách ročně a v roce 2016 dokonce se 16 miliardami korun. Harmonogram výstavby přitom dosud vláda neschválila a ministr Bárta má vypracovat jeho konečnou podobu do konce roku. Podle ministerstva však není tato cena konečná.

„Ministr hledá úspory na všech stavbách,“ připomněl mluvčí úřadu Karel Hanzelka. „Ve zmíněné sumě je podle nás zahrnut i navazující úsek od dálnice D8 až po Satalice,“ sdělila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková. Kolik činí samotná severozápadní část, nedokázala říci. Poslední odhady ŘSD se pohybují okolo 26,2 miliardy. Ty jsou však, jak přiznala Vápeníková, šest let staré. „Od té doby se zvedly ceny pozemků, které bude potřeba v budoucnosti vykoupit. Aktuální cena bude určitě vyšší,“ uvedla. Suma 37 miliard korun se podle Františka Lehovce z Fakulty dopravní ČVUT v Praze zdá na první pohled obrovská. Přiznává však, že jde o velmi náročný úsek se spoustou mostů a tunelů a takové trasy bývají mnohonásobně dražší než běžný kilometr dálnice ve volné krajině. „Když přepočteme cenu mostů, tunelů a dalších složitých staveb na jižních úsecích, dojdeme k hodnotě 80 kilometrů. Tolik kilometrů dálnic bychom postavili ve volné krajině,“ vysvětlil Lehovec.

Podobně je nutno vidět i stavbu severozápadní části okruhu, kde bude mimo jiné neúměrně drahý dvoupatrový most přes Vltavu. „Toto nešťastné řešení si vynutily ekologické iniciativy. Cena mostu překoná všechna srovnání s běžným kilometrem dálnice,“ dodal. Vysoká cena ale v žádném případě neznamená, že by se v případě severozápadní části okruhu kvůli vysokým nákladům hledalo nějaké jiné řešení než přechod přes Suchdol, řekl mluvčí rezortu dopravy Karel Hanzelka. „Severněji vedené alternativní trasy nemají z hlediska dopravního smysl,“ říká k tomu Lehovec. Představa, že auta v Ruzyni najedou na rychlostní silnici R7 na Slaný, následně po okruhu překonají Vltavu a vrátí se ku Praze po dálnici D8, je podle něj nesmyslná. Výsledkem by bylo pouze přetížení dálničních přivaděčů ku Praze. Navíc dodává, že v současné době se vedou spory jen se Suchdolem. „V případě severněji položeného okruhu se povedou spory s 15 obcemi, které již avizovaly, že jen přes jejich mrtvoly,“ dodal.

Pokud by přesto k podobnému řešení došlo, dokončení okruhu na severu lze očekávat nejdříve za 15 let. Kdy bude severozápadní část okruhu sloužit veřejnosti, nedokáže dnes nikdo odhadnout. Studie EIA o vlivu stavby na životní prostředí byla dokončena již v roce 2002. Od té doby se daří občanským iniciativám i zástupcům Suchdola úspěšně stavbě bránit. Nejnověji se proti ní postavil i hlavní hygienik. „Důvody jeho odmítnutí ještě neznáme. Pravděpodobně jde o námitky kvůli hlukovým limitům,“ doplnila Vápeníková.

Témata: Dálnice

Škoda výrazně omezí výrobu ve všech svých závodech kvůli nedostatku čipů

24.06.2021 12:46 Aktualizováno Automobilka Škoda Auto výrazně omezí ve všech svých českých závodech v příštím týdnu až dvou výrobu…

Důvěra v českou ekonomiku v červnu vzrostla

24.06.2021 11:04 Aktualizováno Důvěra v českou ekonomiku v červnu opět stoupla, a to meziměsíčně o 4,3 bodu na 104 bodů. Potřetí v…

Lidé se mohou přes bankovní identitu zdarma přihlašovat i ke službám firem

22.06.2021 18:53 Lidé se mohou přes svoji bankovní identitu, tedy přístup k internetovému bankovnictví, nově od…

ČUCR: Cestovní ruch si zaslouží víc pozornosti, nová vláda by měla provést…

22.06.2021 17:35 Turismus si podle České unie cestovního ruchu (ČUCR) zaslouží více pozornosti. Nová politická…

Akcionáři Monety neodsouhlasili financování spojení s bankovní částí PPF

22.06.2021 13:58 Aktualizováno Akcionáři Monety na dnešní mimořádné valné hromadě neodsouhlasili navržené financování spojení s…

Stav veřejných financí se podle rozpočtové rady loni zhoršil

22.06.2021 10:11 České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě…

Lidé se během pandemie naučili nakupovat jinak. Návrat ke standardu se…

21.06.2021 15:46 Na změny v maloobchodu kvůli koronaviru si lidé podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR)…

Komora: Kvůli zvyšování marží obchodních řetězců zvážíme protestní akce

21.06.2021 15:44 Agrární komora ČR zvažuje protestní akce kvůli chování obchodních řetězců. Zemědělcům vadí, že…

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník zájemcům o Dukovany. Číně a Rusku ne

21.06.2021 13:34 Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ dnes rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení…

Zahraniční dluh Česka stoupl na 4,308 bilionu korun

21.06.2021 10:57 Zahraniční dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o 6,7 miliardy korun a ke konci března…

Související:

Právě se děje