Urban chce snížit spotřební daň z pohonných hmot

Praha - Poslanec a předseda hospodářského výboru sněmovny Milan Urban (ČSSD) chce navrhnout snížení spotřební daně z pohonných hmot na úroveň před tzv. Janotovým balíčkem. Urban to řekl na středečním jednání hospodářského výboru.

Milan Urban (ČSSD)

"Chci výši daně vrátit na úroveň roku 2009, tedy před zahájením platnosti tzv. Janotova balíčku. Podle mých propočtů totiž stát tímto zvýšením přichází o cca šest miliard korun," řekl Urban. Výnos daně klesl z toho důvodu, že souběžné zvýšení spotřební daně a DPH od prvního ledna letošního roku způsobilo zdražení pohonných hmot nad úroveň okolních zemí a tranzitní společnosti raději jezdí tankovat do zahraničí, zejména na Slovensko, kde ceny nafty naopak klesly.

Urban svůj záměr zmínil v rámci projednávání dosavadního fungování mýtného systému provozovaného firmou Kapsch. Pro letošní rok má být výnos z mýta cca 6,2 miliardy, z čehož 4,5 miliardy půjde státu a zbytek inkasuje Kapsch za údržbu a provoz systému.

Debata byla i o možném výkonovém zpoplatnění silnic pro vozy do hmotnosti 3,5 tuny (v současnosti se výkonové zpoplatnění používá jen pro vozy nad tuto hranici). Zástupci firmy Kapsch jako hlavní přednosti uvedli možné získávání statistických dat a také možnost úsekového měření rychlosti. Cena jedné dálniční známky, která by měla být nahrazena elektronickým kuponem, pokud bude toto opatření přijato, by odpovídala zhruba 3500 kilometrů na zpoplatněné komunikace ročně.

Zástupci firmy dále upozornili na možnost regulace dopravy prostřednictvím tarifů místních i časových. Podobný systém už v současnosti funguje pro regulaci nákladní dopravy. Konkrétní návrh dalšího postupu u možného výkonového zpoplatnění pro osobní auta na výboru nepadl.

Projednáván byl i senátorský návrh zákona o provozu na pozemních komunikacích, který zmírňuje některé součásti bodového systému a zmírňuje i vnímání alkoholu za volantem. Poslanci však ke shodě nedospěli a projednávání tohoto bodu přesunuli na listopadovou schůzi výboru.

Stejný osud potkal rovněž senátorský návrh zákona, který má usnadnit výstavbu dopravní infrastruktury. Podle jeho předkladatele senátora Jiřího Nedomy (ODS) by tento zákon zjednodušil výstavbu dopravní a vodní infrastruktury a týkal by se i stavby energetických sítí. Zákon však kritizuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Náměstek ministra odpovědný za územní plánování Miroslav Kalous uvedl, že MMR se zákonem zásadně nesouhlasí, protože samo plánuje komplexní novelu stavebního zákoníku, která by tento problém měla řešit. Ministerstvo ji hodlá předložit v příštím roce. I tento bod poslanci odsunuli na další schůzi.

"Jedním z bodů naší novely by mělo být rozšíření okruhu staveb, které lze stavět bez stavebního povolení i bez ohlášení," nastínil Kalous podobu novely. Změny zřejmě postihnou i proces vyvlastnění, ovšem se zachováním současných práv vyplývajících z ústavy.

Nerozhodně skončila debata o možném schválení statutu Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Jirka uvedl, že členství v této agentuře může České republice napomoci v přístupu na některé trhy a může napomoci i výzkumu a rozvoji. "Není pochyb o tom, že Česká republika by se měla stát členem této agentury," řekl Jirka.

Návrh se však setkal s kritikou občanských demokratů, podle nichž je agentura zbytečná. "S rozpočtem, který má agentura mít, prostě nemůže podporovat vědu a výzkum a vznikne jen další organizace, která bude dělat jednu konferenci za druhou," poznamenal poslanec Zbyněk Stanjura (ODS). Výbor nakonec žádné usnesení nepřijal, protože hlasování skončilo nerozhodně.

Lidé se mohou přes bankovní identitu zdarma přihlašovat i ke službám firem

22.06.2021 18:53 Lidé se mohou přes svoji bankovní identitu, tedy přístup k internetovému bankovnictví, nově od…

ČUCR: Cestovní ruch si zaslouží víc pozornosti, nová vláda by měla provést…

22.06.2021 17:35 Turismus si podle České unie cestovního ruchu (ČUCR) zaslouží více pozornosti. Nová politická…

Akcionáři Monety neodsouhlasili financování spojení s bankovní částí PPF

22.06.2021 13:58 Aktualizováno Akcionáři Monety na dnešní mimořádné valné hromadě neodsouhlasili navržené financování spojení s…

Stav veřejných financí se podle rozpočtové rady loni zhoršil

22.06.2021 10:11 České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě…

Lidé se během pandemie naučili nakupovat jinak. Návrat ke standardu se…

21.06.2021 15:46 Na změny v maloobchodu kvůli koronaviru si lidé podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR)…

Komora: Kvůli zvyšování marží obchodních řetězců zvážíme protestní akce

21.06.2021 15:44 Agrární komora ČR zvažuje protestní akce kvůli chování obchodních řetězců. Zemědělcům vadí, že…

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník zájemcům o Dukovany. Číně a Rusku ne

21.06.2021 13:34 Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ dnes rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení…

Zahraniční dluh Česka stoupl na 4,308 bilionu korun

21.06.2021 10:57 Zahraniční dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o 6,7 miliardy korun a ke konci března…

Česko je bohatší než Itálie nebo Španělsko, Češi jsou spokojenější než…

21.06.2021 01:36 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Už od konce 50. let bylo mnoha tuzemským ekonomům zřejmé, že centrální…

Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí je stále téměř nulová

20.06.2021 20:49 Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí v červnu nepatrně vzrostla. Vyplývá to z ukazatele,…

Související:

Právě se děje