Oživení bude pokračovat, recese s dvojitým dnem nepřijde

Praha - Nerovnoměrné globální oživení bude pokračovat, vývoj by však mohl být v krátkodobém horizontu značně neklidný. Analytici Citibank ve čtvrtek také řekli, že recesi s dvojitým dnem, která vrhá významné ekonomiky zpět do období nepřetržitého záporného růstu, nepovažují za pravděpodobnou.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

"Celkově se očekává, že po docela silném celkovém růstu ve 4. čtvrtletí 2009 a ve 2. čtvrtletí 2010 zpomalí mezičtvrtletní růst HDP v průmyslových zemích zhruba na úroveň druhé poloviny letošního roku. Oživení i nadále čelí neobvyklým potížím v podobě slabé dostupnosti úvěrů v Evropě a v USA a také předčasným rozpočtovým úsporám v Evropě v roce 2010 a 2011. Působí na něj i perspektiva toho, že fiskální politiku bude potřeba zpřísnit i v ostatních zemích. Za těchto podmínek nejsou finanční podmínky stále dostatečně uvolněné na to, aby bylo možno udržet v průmyslových zemích rychlý růst," stojí v analýze společnosti Citibank.

Autoři analýzy však nepředpokládají, že by hlavní průmyslové země směřovaly zpět do přímé recese. Finanční politika podle nich zůstává uvolněná a nevyhnutelné úpravy směrem vzhůru u soukromých úspor byly zřejmě z valné části dokončeny.

Analytici Citibank i nadále očekávají, že oživení bude nerovnoměrné se silným růstem na rozvíjejících se trzích, avšak jen mírným oživením v případě průmyslových zemí. "Růst na rozvíjejících se trzích, v čele s Čínou, v nadcházejících čtvrtletích pravděpodobně o něco zpomalí. Ve většině případů se však očekává, že zpomalení na rozvíjejících se trzích bude jen mírné a opatrné. Bude totiž odrazem ukončení stimulačních opatření (finanční, měnové a úvěrové pobídky) zaměřených na podporu růstu během recese v průmyslových zemích," upozorňuje zpráva.

HDP ve 2. čtvrtletí 2010 prudce rostl, kurzy akcií bank silně vzrostly po zátěžových testech evropských bank a rozpočtové deficity letos dosud poklesly v Řecku a Irsku. Analytici Citibank jsou však přesvědčeni, že základní problémy Evropy vyřešeny nebyly. Údaje za 2. čtvrtletí přinutily analytiky zvýšit pro jistotu odhad HDP eurozóny pro rok 2010 z 1,1 procenta v minulém měsíci na 1,4 procenta. "Prudký růst ve 2. čtvrtletí 2010 však částečně odráží vzpamatování se z výsledků HDP v 1. čtvrtletí 2010, které byly ovlivněny neobvykle silnou zimou, a částečně odráží prudký růst dovozu z Asie v 1. pololetí 2010, který však již začíná zpomalovat. Prudký růst HDP eurozóny ve 2. čtvrtletí 2010 navíc nerozptyluje obavy z toho, zda jsou země s vysokým deficitem schopny docílit hospodářského oživení v prostředí závažné finanční konsolidace," stojí v analýze.

Přestože finanční krize vytvořila potenciál případného růstu, plyne z tohoto vývoje, že většina zemí pravděpodobně zůstane značně malátná a tudíž inflace ve většině průmyslových zemí zůstane po delší období velmi nízká. Za těchto podmínek jsou analytici Citibank přesvědčeni, že tato strategie poskytuje dostatečný reakční prostor, nakupí-li se obavy ohledně růstu. Významnou výjimkou je i nadále Spojené království díky slabé libře, zvyšování DPH, rychlému oživení nominálního HDP a také náznakům významné ztráty kapacity, které se podílejí na dlouhém období značně strnulé inflace. Podle analytiků je to však spíše výjimka, nežli návod pro jiné země.

Dříve očekávali analytici Citibank postupně sílící oživení a finanční podmínky, které by mohly podpořit mírný růst úrokových sazeb ve 2. čtvrtletí 2011. Vzhledem ke ztrátě ekonomické hybnosti však nyní očekávají, že Federální ústřední banka USA bude sazby držet do konce roku 2011. "Se silnějším růstem a nulovými riziky deflace se však letos přesto očekává postupná normalizace situace v Asii. Celkově vzato nevykazovaly akciové trhy a hlavní úvěrové trhy od začátku letošního roku relativně žádný trend s občasnými optimistickými výkyvy v období únor až březen a pesimistickými v dubnu až květnu," tvrdí zpráva.

U kreditních a akciových trhů jsou stratégové Citibank opatrně optimističtí a jsou přesvědčeni, že současné obavy z celosvětové recese s dvojitým dnem jsou přehnané. "Nicméně s výhledem pouze mírného krátkodobého růstu v průmyslových zemích nemusí být debata o dvojitém dnu tak rychle skončit," tvrdí analytici.

Pokud jde o další vyhlídky, jsou analytici Citibank značně nejistí. "Co se týče vyhlídek, je zde samozřejmě mnoho nejistot. Asi největším rizikem je to, že by riziková aktiva mohla dále významně oslabit a urychlit tudíž ještě slabší hospodářské vyhlídky plus zvýšenou opatrnost. Takovýto scénář by pravděpodobně znovu vyvolal nekonvenční stimulační opatření některých centrálních bank, ale mohl by také vyvolat vyostřené obavy ohledně suverénní úvěrové kvality a stability bank. Zároveň existují i pozitiva růstu, zejména to, že silný růst zisku a rostoucí využití kapacit by mohly vyvolat prudší vzestup výdajů podniků a vytvořit tak účinný kruh mezi zlepšením růstu a finančními podmínkami," uzavírají analytici svou zprávu.

Témata: krize | Ekonomika
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Část české ekonomiky se v 1. čtvrtletí začala zotavovat, ukazuje analýza

16.06.2021 11:43 V letošním prvním čtvrtletí se již část české ekonomiky, především průmysl a na něj navázaný…

Průměrná sazba hypoték se vrátila nad dvě procenta

16.06.2021 10:19 Průměrná úroková sazba hypoték v květnu stoupla na 2,06 procenta z dubnových 1,98 procenta. Sazba…

Firmy se během krize přeorientovaly na okolní země, teď plánují expanzi

15.06.2021 11:26 České malé a střední podniky se během pandemie koronaviru ve vývozu přeorientovaly na okolní země,…

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama