Jančura: Stewardku budeme mít v každém vagonu

Brno - Chystané žluté vlaky společnosti RegioJet, které by měly na české koleje vyrazit v první polovině 2011, budou mít místo průvodčích stewardku. Jak v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi sdělil jednatel společnosti Student Agency Radim Jančura, stewardka bude v každém vagonu.

Radim Vančura
doporučujeme

"Nejdražší na vlaku je prázdná sedačka, ta stojí nejvíce peněz. Stewardka, která se bude starat o cestující, by tu každou prázdnou sedačku měla zaplnit," sdělil Jančura s tím, že firma nechce šetřit na špatných místech, ale naopak investovat do cestujících s tím, že se o ně bude starat. Stewardka by tak měla být cestujícím k dispozici v každém vagonu.

"Jančura bude levnější a bude mít víc zaměstnanců. To je perpetum mobile," nevěřícně kroutil hlavou jeho oponent, generální ředitel Českých drah Petr Žaluda. Polovinu nákladů Českých drah totiž tvoří mzdové prostředky.

Jančura také sdělil, že strojvedoucí jeho firmy dostanou na mzdě o 10 procent více než u Českých drah. "Potřebujeme je získat na svoji stranu a přeplatit je. Zaměstnanci, kteří celý život pracovali na "socialistických drahách" a mají přijít k "tomu kapitalistovi," tak musejí mít důvod přejít," vysvětlil Jančura.

RegioJet chce do první poloviny roku 2011 začít konkurovat Českým drahám na trati mezi Ostravou a Prahou. Společnost má zájem například i o trať Znojmo - Havlíčkův Brod, to však připadá v úvahu až o rok později.

V současné době má k dispozici devět rychlíkových lokomotiv za půl miliardy korun, které firma pořídila na jaře tohoto roku. Jde o poslední elektrické lokomotivy, které byly vyrobeny v 90. letech minulého století ve Škodě Plzeň. Probíhá i tendr na dodavatele 50 vagonů.

Skupina kolem Student Agency podnikatele Radima Jančury je největším prodejcem letenek v Česku a také zprostředkovatelem jazykových kurzů v zahraničí. Do skupiny Student Agency patří stejnojmenná dopravní společnost, která na trhu působí od roku 1993. Její součástí jsou dále firmy Orbix, DPL real a RegioJet.

V roce 2009 skupina kolem Student Agency utržila přes čtyři miliardy korun, dosáhla tím obdobného výsledku jako v roce 2008. Zisk skupiny v roce 2009 činil 100 milionů korun.

Témata: student agency | Vlaky
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama