Slabá sklizeň prodraží víno

Praha - Víno z letošní sklizně zřejmě kvůli výraznému nárůstu výkupních cen hroznů podraží. Uvádí to pondělní vydání deníku E15.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Zatímco loni platili vinaři za kilogram hroznů podle Českého statistického úřadu v průměru 11 korun, letos je to 18–20 korun. Důvodem je výrazně nižší úroda, ale i zvýšení cen elektřiny.

„Vyšší výkupní cena se jednoznačně projeví i v cenách lahvového vína,“ řekl deníku E15 ředitel Vinných sklepů Valtice Marek Šťastný. Zejména se to podle něj projeví u vín jakostních, jejichž cena se pohybuje od 50 do 100 korun, kde nastane v procentech největší nárůst. Jakostní vína jsou totiž podle něj prodávána již dnes s minimálními maržemi. „Zdražení kilogramu hroznů o pět korun se projeví v ceně vína o sedm až osm,“ dodal.

Podle ředitele Templářských sklepů Čejkovice Pavla Pastorka je však zatím předčasné o zvýšení cen hotového lahvového vína hovořit. Cenu, za kterou bude firma své víno prodávat do obchodů, určí po sklizni a vyhodnocení všech nákladů. „Dá se ale předpokládat, že naše dodavatelská cena může narůst,“ uvedl Pastorek. Výslednou cenu pro zákazníky navíc podle něho určují prodejci. Žádná šablona na jednotnou marži podle Pastorka neexistuje, marže se podle něho pohybuje v řádech desítek až několika stovek procent nákupní ceny. Pokud se cena vína zvýší, je nutné si uvědomit, že to není důsledek pouze nižší sklizně hroznů. „Osobně mám větší obavu z nárůstu cen elektrické energie vlivem neuváženého rozhodnutí ve věci fotovoltaických elektráren,“ podotkl Pastorek.

Tajemník Svazu vinařů Martin Půček míní, že konkurence na trhu Evropské unie je obrovská a jižní státy, odkud se do Česka víno převážně dováží, mají sklizeň průměrnou. To podle něho zřejmě nedovolí obdobný nárůst ceny vína, který by kopíroval cenu hroznů. „Je již však nyní jasné, že víno musí podražit, neboť podnikání bez zisku nedává smysl v žádném odvětví,“ uvedl. Přestože se v poslední době ve zvýšené míře dovážejí hrozny z Maďarska či Slovenska, zahraniční trh zřejmě tuzemské výrobce vína nezachrání. Nedostatek hroznů pociťují vinaři i v okolních středoevropských státech, kteří pěstují obdobné odrůdy jako v Česku. „Proto bude obtížné i chybějící vína dovést za přijatelnou cenu, při zachování stávajícího odrůdového sortimentu v obchodní síti,“ podotkl šéf valtických vinných sklepů.

Témata: víno
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama