Zdanění solární elektřiny přijde Česko draho

Praha - Zdanění solární elektřiny přijde Českou republiku draho. Hrozí mu tím arbitráže a ztráta kreditu solidní země, varovala v pondělí Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO).

371

Zavedení srážkové daně na solární energii by podle CZEPHO bylo porušení vládou garantovaných podmínek podnikání a učinilo by z Česka nedůvěryhodnou a nevhodnou pro dlouhodobé investice či poskytování bankovních úvěrů.

„Srážková daň ve svém principu znamená snížení výkupních cen, které měli mít investoři garantovány dvacet let. Poškodí to zejména domácnosti, tedy malé investory do fotovoltaiky, kteří si chtěli pouze snížit účet za elektřinu,“ uvedl František Smolka, prezident České fotovoltaické průmyslové asociace.

Česká republika podle CZEPHO ztrácí kredit solidní země z důvodu nestability právního prostředí. „Banky a investoři se jí budou obloukem vyhýbat. Vláda nejdříve podporovala obnovitelné zdroje a motivovala investory k výstavbě fotovoltaických a dalších elektráren. Následný nekontrolovaný boom je důsledkem nezvládnuté regulace ze strany státních úředníků. Rozhodně to není chyba investorů a není nejmenší důvod, aby je za chyby regulátora někdo trestal,“ konstatoval František Smolka.

Změna podmínek podnikání ve fotovoltaice podle asociace zásadně zpochybňuje důvěryhodnost vlády i v očích běžných občanů. „Co když obdobně vláda změní pravidla hry například v rámci důchodové reformy? Jak si nyní mohou být lidé jisti, že třeba za pár let další vláda nezdaní úspory, které si šetří na důchod? Je to velmi špatný signál pro každého, kdo chce dělat jakákoli dlouhodobá investiční rozhodnutí,“ upozornil Smolka.

Podle Smolky navíc hrozí i vlna arbitráží. „Zejména banky si takové jednání vlády nenechají líbit. Své úvěry se budou snažit bránit soudně za každou cenu. Už jsme obdrželi celou řadu takových reakcí,“ zdůraznil Smolka s tím, že se dá očekávat také nesouhlasný postoj Evropské unie, která již zakročila proti snahám jiných evropských vlád zpětně regulovat fotovoltaické odvětví, což se podle něj stalo například i ve Španělsku.

Zdražení se navíc podle Smolky nejcitelněji dotkne hlavně malých investorů, tedy těch, kteří z podpory obnovitelných zdrojů energie těží minimálně. „Pro některé z nich to bude likvidační. Malé instalace, zvláště ty na střechách, mají návratnost do zhruba dvanácti let. Srážkové zdanění takové elektrárny z nich učiní nerentabilní investice,“ konstatuje Smolka. Likvidační je podle něj daň pro projekty realizované v době, kdy cena technologií byla vysoká. „Rentabilita starších solárních elektráren je výrazně nižší (na úrovni cca tří procent) než u projektů instalovaných letos. Ty jsou postaveny z levnějších komponentů,“ uvedl Smolka.

Veřejnou paniku vzbudily podle Smolky nesmyslně vysoké odhady zdražení elektřiny Energetického regulačního úřadu (ERÚ). „Bohužel, vláda před volbami neodolala tlaku přestřelených odhadů zdražení elektrické energie,“ řekl Smolka. Navrhovaná opatření proto budou podle něj zbytečná a pouze poškodí pověst České republiky v zahraničí.

„Pokud zohledníme pokles ceny elektřiny na burzách, tak zdražení může být pouze 3,1 procenta pro domácnosti a 5,2 procenta pro firmy,“ vypočítává Smolka. Pesimistický odhad zdražení je 8,6 procenta pro domácnosti a 12,6 procenta pro firmy, vyplývá z kalkulace asociace.

Stav veřejných financí se podle rozpočtové rady loni zhoršil

22.06.2021 10:11 České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě…

Lidé se během pandemie naučili nakupovat jinak. Návrat ke standardu se…

21.06.2021 15:46 Na změny v maloobchodu kvůli koronaviru si lidé podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR)…

Komora: Kvůli zvyšování marží obchodních řetězců zvážíme protestní akce

21.06.2021 15:44 Agrární komora ČR zvažuje protestní akce kvůli chování obchodních řetězců. Zemědělcům vadí, že…

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník zájemcům o Dukovany. Číně a Rusku ne

21.06.2021 13:34 Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ dnes rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení…

Zahraniční dluh Česka stoupl na 4,308 bilionu korun

21.06.2021 10:57 Zahraniční dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o 6,7 miliardy korun a ke konci března…

Česko je bohatší než Itálie nebo Španělsko, Češi jsou spokojenější než…

21.06.2021 01:36 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Už od konce 50. let bylo mnoha tuzemským ekonomům zřejmé, že centrální…

Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí je stále téměř nulová

20.06.2021 20:49 Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí v červnu nepatrně vzrostla. Vyplývá to z ukazatele,…

ČNB podle analytiků zahájí proces zvyšování úrokových sazeb

20.06.2021 08:58 Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se…

Čechy táhne pivo a melouny. Tropické teploty přiměly lidi k větším nákupům…

18.06.2021 16:51 Tropické teploty, které momentálně v České republice panují, podle potravinářských řetězců přiměly…

Do dozorčí rady ČEZ míří bývalý ministr dopravy Dan Ťok

18.06.2021 14:27 Do dozorčí rady energetické společnosti ČEZ míří bývalý ministr dopravy Dan Ťok. Upozornil na to…

Související:

Právě se děje