Cestovní ruch v ČR kvete, roste zájem ze strany Poláků a Slováků

Praha - Ve druhém čtvrtletí 2016 se zvýšil počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních meziročně o 3,1 % a počet přenocování o 1,0 %. Návštěvnost tak nepřetržitě roste již třetím rokem, uvedl Český statistický úřad.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl ve 2. čtvrtletí roku 2016 celkem 11,6 milionu nocí, což bylo o 1,0 % více než ve stejném období předchozího roku. Počet přenocování rezidentů se zvýšil o 3,8 %, naopak hosté ze zahraničí strávili v ubytovacích zařízeních o 1,4 % méně nocí než vloni, a to především v hotelovém segmentu o 1,6 %. Pokles počtu přenocování zahraniční klientely byl naposledy zaznamenán na začátku roku 2014. Opačný vývoj nastal u rezidentů, kteří naopak strávili v hotelích o 9,4 % nocí více.

Z pohledu regionů se nejvíce přenocování v absolutním vyjádření uskutečnilo v Praze, kde však 9 z 10 nocí připadalo na nerezidenty. Domácí klientela strávila nejvíce nocí v jižních Čechách, Královéhradeckém kraji a na jižní Moravě.

Do hromadných ubytovacích zařízení přijelo ve sledovaném období celkem 4,6 milionu hostů, což meziročně představovalo zvýšení o 3,1 %. Ubytovalo se více domácích i zahraničních hostů (o 4,5 %, resp. o 2,0 %). Návštěvnost hotelů se meziročně zvýšila o 4,1 % (3,4 milionu hostů), v penzionech se ubytovalo o 7,4 % více osob, uvedl server szso.cz. Naopak kempy přivítaly na začátku letní sezóny o 5,1 % méně hostů než vloni. Regionálně přibylo návštěv takřka ve všech krajích České republiky, výjimku tvořily Plzeňský kraj (úbytek 1,0 % hostů) a mírně také ztratil Královéhradecký kraj (0,1 % návštěv). Nejvyšší meziroční přírůstek hostů celkem zaznamenala Vysočina (o 10,2 %), z pohledu příjezdů domácí klientely to byl Karlovarský kraj (o 17,8 %).

Dvouciferný růst počtu hostů z Polska a Slovenska

Zahraničních hostů (podle státního občanství) přijelo nejvíce tradičně z Německa. Němci tvořili pětinu zahraniční klientely ve sledovaných ubytovacích zařízeních (487 tisíc příjezdů). V porovnání se stejným obdobím minulého roku se jejich počet zvýšil o 1,6 %. Druhou nejpočetnější skupinu tvořili ve 2. čtvrtletí návštěvníci ze Slovenska (168 tisíc) s meziročním zvýšením o 11,2 %. Na třetím místě se umístili rezidenti Spojených států amerických (154 tisíc příjezdů, meziroční pokles o 1,8 %).

Nadprůměrný zájem o ubytování v naší republice měli i nadále naší severní sousedé z Polska s meziročním zvýšením příjezdů o 18,6 %. Čínských hostů bylo ve druhém čtvrtletí poprvé více než Rusů, o 5,4 tisíce. Návštěvnost z tradičních incomingových zemí jako je Itálie a Francie mírně poklesla, o 0,8 % a 0,6 %.

Lázeňská zařízení navštívilo ve sledovaném období celkem 197 tisíc hostů, tj. o 4,5 % více než ve stejném období předchozího roku a počet nocí se také zvýšil o 5,6 %, a to zejména vlivem domácí klientely. Počet lázeňských hostů z tuzemska vzrostl o 7,5 %, počet jejich přenocování o 10,8 %. Naopak počet přenocování zahraničních hostů se meziročně snížil o 3,4 %, i když jejich příjezdy byly o 0,3 % vyšší než loni. V Karlovarském kraji, který trvale vykazuje více než polovinu z celkového počtu příjezdů i přenocování v lázeňských zařízeních, vzrostly příjezdy domácích hostů o 17,6 % a nerezidentů 0,5 %. Hosté ze zahraničí však v západočeském regionu realizovali méně lázeňských nocí.

Průměrná doba pobytu ve sledovaných zařízeních činila za druhé čtvrtletí letošního roku 2,5 nocí, což bylo méně než před rokem.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podmínky pro podnikání se v ČR zhoršují, uvedl prezident Hospodářské komory

23.05.2019 11:56 Aktualizováno Podmínky pro podnikání v Česku se za poslední rok zhoršily, a to kvůli odborům. Řekl to na dnešním…

Strojírenské firmy chystají propouštění, na trh vstupuje robotizace

23.05.2019 10:00 Desetina strojírenských firem v Česku bude letos propouštět, dvě pětiny naopak plánují kapacity…

Odkud pochází kapitál v Česku? Na Čínu zapomeňte, většinu vlastní země EU

22.05.2019 14:37 Zahraniční kapitál v českých firmách činí 1,25 bilionu korun a tvoří tak 60 procent jejich…

Studený květen přinesl pokles zájmu o pivo, restauracím klesly tržby

21.05.2019 14:34 Studené jarní počasí snížilo restauracím s venkovním posezením tržby. Podle společnosti Storyous,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama