Dostavbě Střešovic hrozí krach

Praha - Prvnímu českému PPP projektu na dostavbu Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích hrozí krach. Informoval o tom deník E15.

Jan Mládek (ČSSD)
doporučujeme

Zatímco ministerstvu obrany se už třetí měsíc nedaří dohodnout se s konsorciem Prague Military Hospital Consession na revizi smluv, tři zapojené banky začínají být nervózní. „Financování projektu je v současnosti zmražené. Stát se musí velmi brzy rozhodnout, jak postupovat dál,“ sdělil deníku E15 šéf konsorcia Jan Martásek.

Snahou šéfa rezortu obrany Alexandra Vondry je ušetřit stamiliony korun, o něž se výsledná cena tohoto záměru zvýšila od roku 2004. Podle neoficiálních informací má rezort pochybnosti například o tom, zda má ve Střešovicích investovat do výstavby ubytovny hotelového typu. „Po miliardových škrtech v našem rozpočtu si luxus dovolit nemůžeme. Redukci projektu bychom přivítali,“ uvedl s celou záležitostí obeznámený úředník, který si přál zůstat v anonymitě.

Pochybnosti má i stínový ministr financí sociální demokracie Jan Mládek. Ten se nedomnívá, že by šlo o pilotní projekt, který by ukázal cestu pro další rozvoj spolupráce soukromého a veřejného sektoru. „Je to katastrofa. Stojí za tím pěkná myšlenka, ale ďábel je skrytý v detailu,“ řekl Mládek. „Takové projekty jsou velmi složité a stát na sebe bere příliš velká rizika,“´dodal.

Pokud by střešovické PPP zkrachovalo, České republice by zřejmě hrozila ze strany konsorcia arbitráž. To má být údajně hlavní důvod, proč je Vondrův úřad nanejvýš opatrný. „Zatím není nic definitivně rozhodnuto. V celé záležitosti by mělo být jasno v řádu několika málo týdnů,“ sdělil´bez dalších podrobností Jan Pejšek z tiskového oddělení ministerstva.

Také Jan Martásek potvrdil, že se stále vyjednává. „Jak s rezortem obrany, tak se střešovickou ÚVN řešíme legislativní a právní otázky,“ připustil šéf konsorcia, jež má zajistit nejen výstavbu objektů do roku 2014, ale i jejich provoz po dobu pětadvaceti let. „Záleží nám na projektu jako celku. Připravovali jsme ho tři roky, včetně velmi složitého finančního modelu,“
dodal Martásek.

Vzhledem k nedostatku peněz mělo ministerstvo výhrady k dostavbě nemocnice už na jaře. Vládě tehdy zaslalo zamítavé stanovisko, které má deník E15 k dispozici. Podle něj měl být záměr ukončen. Zároveň mělo být zrušeno výběrové řízení na dodavatele a provozovatele objektů. Bývalý kabinet Jana Fischera však rozhodl opačně. Smlouvy s konsorciem byly podepsány těsně před volbami do Poslanecké sněmovny.

V plánu je, že v nemocnici vznikne vedle hotelu, ubytovna pro personál, parkoviště a relaxační zařízení včetně plaveckého bazénu. „Do ceny PPP projektů jsou zahrnuty i náklady na rekonstrukce, tedy na celý životní cyklus. Za pětadvacet let musejí být objekty předány zadavateli jako nové,“ doplnil předseda Asociace PPP Marek Ditz.

Témata: Zdravotnictví
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Část české ekonomiky se v 1. čtvrtletí začala zotavovat, ukazuje analýza

16.06.2021 11:43 V letošním prvním čtvrtletí se již část české ekonomiky, především průmysl a na něj navázaný…

Průměrná sazba hypoték se vrátila nad dvě procenta

16.06.2021 10:19 Průměrná úroková sazba hypoték v květnu stoupla na 2,06 procenta z dubnových 1,98 procenta. Sazba…

Firmy se během krize přeorientovaly na okolní země, teď plánují expanzi

15.06.2021 11:26 České malé a střední podniky se během pandemie koronaviru ve vývozu přeorientovaly na okolní země,…

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama