Hospodářská situace je špatná, ale životní úroveň je dobrá, myslí si Češi

Praha - Naprostá většina obyvatel Česka hodnotí současnou hospodářskou situaci země jako špatnou a rostou obavy z ekonomického vývoje. Přesto podle průzkumu agentury STEM, který byl zveřejněn ve středu, považují svou životní úroveň za velmi nebo spíše dobrou.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Za spíše dobrou považuje svou životní úroveň 56 procent dotázaných, za velmi dobrou dalších pět procent oslovených. Naopak za spíše špatnou považuje svou životní úroveň 35 procent dotázaných, další čtyři procenta se domnívají, že jejich životní úroveň je velmi špatná.

V dlouhodobém vývoji patří nyní zjištěný podíl lidí, kteří hodnotí životní úroveň vlastní domácnosti jako dobrou, k nadprůměrným. „V uplynulých dvaceti letech jsme zaznamenali dvě období růstu subjektivně pociťované životní úrovně. První období bylo spojeno s polistopadovým vývojem až do krize roku 1997. Následovalo období relativní stagnace. Novodobý trend růstu životní úrovně jsme zaznamenávali od roku 2004 až do začátku globální krize. Od té doby nedošlo k výraznějšímu poklesu a zdá se, že dopady hospodářského poklesu do životní úrovně zatím nejsou nikterak dramatické,“ uvedla agentura STEM v průzkumu.

Zcela odlišně ale hodnotí lidé současnou situaci české ekonomiky. Za velmi špatnou ji považuje 22 procent oslovených, za spíše špatnou dalších 61 procent respondentů. Za spíše dobrou považuje současnou ekonomickou situaci Česka 17 procent dotázaných, za velmi dobrou ji nepovažuje nikdo.

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil v 1. – 9. 10. 2010. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídalo 1244 respondentů.

 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firmy se během krize přeorientovaly na okolní země, teď plánují expanzi

15.06.2021 11:26 České malé a střední podniky se během pandemie koronaviru ve vývozu přeorientovaly na okolní země,…

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama