České firmy mají potíže při zaměstnávání Vietnamců, MZV kritiku odmítlo

Praha - Několik českých firem si stěžuje na nefunkční systém pro udělování pracovních víz Vietnamcům. Na tiskové konferenci to dnes uvedl předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter.

Ministerstvo zahraničí
doporučujeme

Chyba je podle něj na straně ministerstva zahraničí, které situaci neřeší. Podle ministerstva se elektronický systém Visapoint osvědčil většině konzulárních úřadů, které ho používají. V případě Vietnamu je podle MZV problémem dlouhodobě vysoká poptávka po vízech.

Výrobce technické konfekce firma Svitap a textilní firmy Triola a MIMOSKA CZ kritizují prostoje při vyřizování víz pro Vietnamce, které chtějí zaměstnat jako šiče a šičky.

Svitap v prohlášení uvádí, že chce zaměstnat deset uchazečů z Vietnamu, kvůli nefunkčnímu vízovému systému však tito lidé dosud nejsou v Česku, a společnost se proto potýká s nedostatkem pracovní síly. "Máme s nimi od července podepsané řádné smlouvy, včetně příslibu ubytování. Jedinou překážkou zůstává systém Visapoint," tvrdí Svitap. Stejný problém popisuje v prohlášení také ředitel firmy Triola Petr Kala.

Ministerstvo zahraničí kritiku firem na dotaz ČTK odmítlo. "Systém Visapoint zvolilo ministerstvo zahraničních věcí v roce 2009 jako alternativu k frontám, které se tvořily před některými z nejvytíženějších konzulárních úřadů," uvedlo MZV. Visapoint funguje podobně jako registrační systém na poště. Žadatelům umožňuje sjednat si schůzku na úřadě elektronicky místo toho, aby musel vystát frontu. Využívá ho přibližně 30 konzulárních úřadů a v naprosté většině bezproblémově, uvedlo ministerstvo. "V případě Vietnamu se jedná o důsledek dlouhodobě vysoké poptávky po vízech a pobytových povoleních," zdůvodnil úřad možná zdržení i vyřizování žádostí Vietnamců.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pompeo se setkal se zástupci technologických firem

12.08.2020 11:11 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se dnes dopoledne setkal se zástupci pěti českých a…

Prognóza: Propad české ekonomiky má být nejhlubší od transformace, restart…

12.08.2020 11:01 Propad české ekonomiky bude letos sice nejhlubší od ekonomické transformace, ale nebude dvouciferný…

Čechy neodradil povinný test na covid-19. Zájezdy do Řecka neruší

11.08.2020 16:53 Čeští turisté, kteří mají koupené zájezdy do Řecka, je podle cestovních kanceláří a agentur nemají…

Soud zakázal Metrostavu stavby s dotacemi, firma se odvolala

11.08.2020 16:46 Královéhradecký krajský soud dnes v případu machinací při modernizaci Hotelu Bohemia Chrudim…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama