České firmy mají potíže při zaměstnávání Vietnamců, MZV kritiku odmítlo

Praha - Několik českých firem si stěžuje na nefunkční systém pro udělování pracovních víz Vietnamcům. Na tiskové konferenci to dnes uvedl předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo zahraničí
doporučujeme

Chyba je podle něj na straně ministerstva zahraničí, které situaci neřeší. Podle ministerstva se elektronický systém Visapoint osvědčil většině konzulárních úřadů, které ho používají. V případě Vietnamu je podle MZV problémem dlouhodobě vysoká poptávka po vízech.

Výrobce technické konfekce firma Svitap a textilní firmy Triola a MIMOSKA CZ kritizují prostoje při vyřizování víz pro Vietnamce, které chtějí zaměstnat jako šiče a šičky.

Svitap v prohlášení uvádí, že chce zaměstnat deset uchazečů z Vietnamu, kvůli nefunkčnímu vízovému systému však tito lidé dosud nejsou v Česku, a společnost se proto potýká s nedostatkem pracovní síly. "Máme s nimi od července podepsané řádné smlouvy, včetně příslibu ubytování. Jedinou překážkou zůstává systém Visapoint," tvrdí Svitap. Stejný problém popisuje v prohlášení také ředitel firmy Triola Petr Kala.

Ministerstvo zahraničí kritiku firem na dotaz ČTK odmítlo. "Systém Visapoint zvolilo ministerstvo zahraničních věcí v roce 2009 jako alternativu k frontám, které se tvořily před některými z nejvytíženějších konzulárních úřadů," uvedlo MZV. Visapoint funguje podobně jako registrační systém na poště. Žadatelům umožňuje sjednat si schůzku na úřadě elektronicky místo toho, aby musel vystát frontu. Využívá ho přibližně 30 konzulárních úřadů a v naprosté většině bezproblémově, uvedlo ministerstvo. "V případě Vietnamu se jedná o důsledek dlouhodobě vysoké poptávky po vízech a pobytových povoleních," zdůvodnil úřad možná zdržení i vyřizování žádostí Vietnamců.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Je lepší máslo, nebo margarín? Dilema lze vyřešit šalamounsky

15.07.2019 17:31 Zda je lepší máslo nebo margarín, se podle odborníka Pavla Suchánka z Fóra zdravé výživy nedá…

Máslo se prodává víc než margarín, trendem je české a bez laktózy

15.07.2019 16:55 Zatímco v roce 1989 průměrná roční spotřeba másla na jednoho Čecha přesahovala devět kilogramů, od…

Home Credit plánuje nabídnout akcie na burze v Hongkongu

15.07.2019 15:33 Aktualizováno Skupina Home Credit plánuje globální veřejnou nabídku akcií. Její stoprocentně vlastněná dceřiná…

Praha o krok blíž k metru D: Dohodla se s majiteli pozemků v Krči, ti…

15.07.2019 13:42 Aktualizováno Praha podepíše se soukromými vlastníky dohodu ohledně využití pozemků u nemocnice v Krči, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama