Index očekávání firem v Česku klesl. Není důvod ke znepokojení, uklidňuje ekonom

Praha - ČSOB pomocí takzvaného indexu očekávání firem pravidelně mapuje náladu malých a středních podnikatelů. Pro čtvrté čtvrtletí v porovnání s minulým kvartálem klesl o 3,5 bodu na 27,9 bodu.

Přidejte svůj názor

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

Po minulém rekordu tak přišel lehký ústup na zatím druhou nejvyšší úroveň za tříleté zjišťování indexu. "Index nálady podnikatelů a živnostníků se sice lehce zhoršil, ale rozhodně není důvod ke znepokojení. Výsledky průzkumu citlivě reflektují probíhající přirozené a v podstatě žádoucí zpomalování růstu," komentoval výsledky ředitel firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Očekávání podnikatelů se nejvíce proměnilo v případě poptávky po zboží a službách, které zobrazuje dílčí index vývoje poptávky. Podíl živnostníků a firem, kteří očekávají nárůst poptávky, se po silném vzestupu v minulém období tentokrát snížil o tři procentní body na 53 procent. Rozdíl mezi optimisticky a pesimisticky naladěnými podnikateli zůstal znatelných 35 procentních bodů.

V případě dalšího dílčího ukazatele, indexu vývoje objemu investic, došlo rovněž k útlumu, ale ne tak viditelnému. V posledním kvartálu 45 procent malých nebo středních podnikatelů předpokládalo, že jejich letošní investice budou vyšší než loni. Ještě ve druhém čtvrtletí to bylo 49 procent.

Třetí dílčí index, který se zabývá tématem možného rozšiřování podnikání, zůstal téměř beze změny. Celkem 23 procent malých a středních podnikatelů a firem plánuje své aktivity rozšiřovat, při předešlém šetření bylo odpovědí s těmito plány 24 procent.

Témata: firmy | ČSOB | Ekonomika
Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská komise schválila Česku příspěvek na nájmy firem stižených krizí

03.06.2020 15:43 Česko bude moci z veřejných peněz přispět firmám zasaženým koronavirovými omezeními na platbu nájmů…

McDonald´s má tržby na předkoronavirové úrovni, jako jediný

03.06.2020 15:31 Řetězec McDonald´s má tržby na předkrizové úrovni, další fastfoodové řetězce zatím ne. Například v…

Prodej aut klesl do konce května o 30 procent

03.06.2020 14:36 Prodej nových osobních aut za pět měsíců klesl meziročně o 30,3 procenta na 74.258 vozů. V květnu…

Česko digitální daň zruší po vytvoření nadnárodního řešení

03.06.2020 14:29 Aktualizováno V případě, že bude v souvislosti s digitální daní dosaženo řešení na úrovni Organizace pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy