Většinu lidí nad padesát čeká nižší důchod

Praha - Většina dnešních padesátníků a šedesátníků se musí připravit na nižší důchody. Všichni, kdo vydělávají mezi 13 a 35 tisíci korun měsíčně, dostanou menší penzi, než na jakou by měli nárok podle současných pravidel, píší ve čtvrtečním vydání Lidové noviny.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Počítá s tím malá penzijní reforma, kterou připravuje ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) a v nejbližších dnech ji předloží do vlády. Polepší si naopak lidé s platy nad 40 tisíc měsíčně. Změny se nedotknou současných důchodců ani mladší generace. Pro ni chystá kabinet velkou penzijní reformu, která počítá i s možností přesměrovat si část povinných odvodů sociálního pojištění na soukromé účty. Tu chce mít premiér Petr Nečas (ODS) hotovou v příštích osmi měsících, uvádí deník.

Malá penzijní reforma je podle Lidových novin vládní odpovědí na dubnové rozhodnutí Ústavního soudu, který prohlásil, že české důchody jsou příliš rovnostářské a diskriminují lidi s vyššími platy. Jejich důchod je v porovnání s původním platem podstatně nižší než u lidí s nižšími příjmy. Studie OECD roky upozorňují, že české penze jsou nejvíce rovnostářské a nejméně spravedlivé v celé Evropě.

U Ústavního soudu si stěžoval bývalý soudce Krajského soudu v Ostravě, který si za posledních dvacet let před penzí vydělával v průměru 69 tisíc měsíčně. Pak ale dostal jako penzi jen 19 procent z této částky. Podle brněnských soudců je to neadekvátní, připomínají Lidové noviny. Nové důchody musí mít vláda připravené a parlamentem schválené do října příštího roku.

Většina lidí musí počítat s tím, že se jim proti současným poměrům sníží penze o stovky korun měsíčně. Nejvíce by si měli pohoršit ti, kdo pracují za průměrný plat kolem 25 tisíc měsíčně. Od této laťky se propad zmírňuje. Ti, kdo vydělávají kolem 35 tisíc, zůstanou na svém a nad 40 tisíc důchod vzroste, píší Lidové noviny.

Loading...
Témata: důchody
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodeje o druhém adventu znovu rostly, překonaly minulý týden

08.12.2019 19:48 Až o desetinu se ve srovnání s předchozím víkendem zvýšily tržby obchodníků během druhého…

Kolik zaplatí Češi za vánoční stromek? Přehled cen

08.12.2019 19:48 Aktualizováno Obchodníci prodávají před Vánocemi stromky za zhruba stejné ceny jako loni, nejoblíbenější jsou…

Inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla

08.12.2019 10:11 Meziroční inflace v listopadu stoupla podle odhadů analytiků na 2,9 až tři procenta z říjnových 2,7…

Češi a dárkové poukazy? Desetina voucherů propadne

07.12.2019 16:55 Zhruba desetina všech zakoupených dárkových poukazů podle slevového portálu propadne, protože lidé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama