Ústavní soud přezkoumá zákon o prodejní době, stížnost podepsalo 18 senátorů

Brno/Praha - Skupina senátorů na podnět podnikatelských svazů navrhla Ústavnímu soudu (ÚS), aby zrušil zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Podle ankety ČTK mezi řetězci se norma negativně podepsala na jejich tržbách.

Obchodní domy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Pod návrhem je 18 podpisů, soud jej obdržel 23. prosince a dnes zveřejnil plné znění na svém webu. Podnět iniciovaly Svaz obchodu a cestovního ruchu a Hospodářská komora. Návrh podepsali například senátoři zvolení za ODS, TOP 09, Starosty a za ANO. Jako soudce zpravodaj bude návrh řešit David Uhlíř, řekla ČTK mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

V návrhu stojí, že zákon je v přímém rozporu se čtyřmi ústavně zaručenými právy, mimo jiné s právem na svobodné podnikání.

"22. prosince 2016 byla ústavní stížnost odeslána i s dodejkou na Ústavní soud v Brně," potvrdil Miroslav Diro z Hospodářské komory. Ve stížnosti svazy uvádí, že zákon je v přímém rozporu se čtyřmi ústavně zaručenými právy, mimo jiné s právem na svobodné podnikání.

"Zákon v konečném důsledku nechrání ani zaměstnance. Někteří politici a odbory v zákoně údajně vidí podporu sladění pracovního a rodinného života. Zaměstnanci v prodejnách menších než 200 m2 je ale nějak nezajímají. Stát novou regulací také připravil zaměstnance a sezónní pracovníky o příplatky za práci o svátcích a v noci. Pro mnoho z nich je naopak práce o svátcích příležitost, jak si díky příplatkům vydělat více peněz," uvedla komora.cz už v polovině prosince 2016.

Spotřebitelé novou legislativu pocítili loni poprvé 28. října a 24. a 26. prosince. Na 1. svátek vánoční a na Nový rok měly obchody běžně zavřeno i v minulých letech. I když lidé více nakupovali ve dnech před a po svátcích, ztrátu ze zavřených obchodů to nedokázalo vynahradit. Ze zavřených velkých obchodů profitovali menší prodejci a e-shopy.

Například Globus před svátky zaznamenal zvýšenou návštěvnost hypermarketů. "I přes zvýšené prodeje v těchto dnech nám to nicméně nevykompenzovalo rozdíl z uzavření ve srovnání s loňským rokem," řekla mluvčí Pavla Hobíková. Také obchodům Sportisimo vzrostly sice ve srovnání s loňským rokem tržby 27. i 28. prosince, ale tento přebytek nepokryl nulovou tržbu z 26. prosince, kdy musely být velké prodejny zavřené.

Podle odborářů ale naprostá většina zaměstnanců řetězců volno ve státní svátek vítá. "Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě stanoví pouhých sedm dní v roce, kdy mají zaměstnanci obchodních řetězců jistotu, že mohou oslavit svátky s rodinou nebo nejbližšími lidmi, což je běžné u velké většiny ostatních profesí," uvedla dříve předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáta Burianová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Firmy Agrofertu loni získaly rekordní částku na zemědělských dotacích

11.06.2021 10:42 Firmy z holdingu Agrofert získaly loni více než miliardu korun z evropských dotací určených pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama