Rozpočet byl loni v přebytku 62 miliard, nejlépe od vzniku ČR

Praha - Státní rozpočet skončil loni v přebytku 61,8 miliardy korun, což je nejlepší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Schválený rozpočet přitom počítal se schodkem 70 miliard korun. Na tiskové konferenci o tom dnes informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Předloni byl schodek rozpočtu 62,8 miliardy korun.

Andrej Babiš /ANO/, ministr financí
doporučujeme

Za dobrým výsledkem rozpočtu je podle ministerstva financí růst daňových příjmů, ekonomický růst i úspory v běžných výdajích a na obsluze státního dluhu. Ekonomové ovšem již dříve upozornili, že lepší hospodaření rozpočtu souvisí mimo jiné také s poklesem investičních výdajů vlády na projekty spolufinancované z evropských fondů. Loni činily 54,3 miliardy korun, což bylo ve srovnání s rokem 2015 o 118 miliard korun méně.

"Byli jsme kritizováni, že jsme investovali méně. To je sice pravda, ale vůči schválenému rozpočtu jsme investovali navíc 6,2 miliardy korun. Takže ta kritika, že jsme investovali méně, neobstojí. Musíme to srovnávat se schváleným rozpočtem," uvedl dále Babiš. Upozornil, že rozpočet v roce 2015 byl z pohledu proinvestovaných peněz extrémní, protože končilo staré programovací období 2007 - 2013. Kapitálové, tedy investiční, výdaje státu loni činily 84,7 miliardy korun.

Celkové příjmy státního rozpočtu loni stouply o 47,1 miliardy na 1,282 bilionu korun. Celkové výdaje rozpočtu meziročně klesly o 77,5 miliardy na 1,220 bilionu korun.

Proti schválenému rozpočtu byly podle ministerstva nižší výdaje na obsluhu státního dluhu, a to o 11,6 miliardy. Meziročně se úrokové výdaje na obsluhu dluhu snížily na 40,7 miliardy korun z předloňských 45,3 miliardy korun. Provozní výdaje státu byly proti schválenému rozpočtu nižší o 15,5 miliardy korun.

Na daních včetně sociálního pojištění stát loni vybral o 68,3 miliardy více, a to 1,071 bilionu korun. Bez pojistného na sociální zabezpečení daňové příjmy rozpočtu stouply o 44,7 miliardy na 642 miliard korun.

Na dani z příjmu firem stát získal loni meziročně o 11,6 miliardy více, celkem 111,2 miliardy korun. Proti schválenému rozpočtu byl příjem z této daně o 9,8 miliardy korun vyšší, uvedlo ministerstvo.

Psali jsme:  

Na dani z přidané hodnoty (DPH) rozpočet inkasoval 245,7 miliardy korun, což je meziročně o devět miliard Kč více. Schválený rozpočet ovšem počítal s vyšším výběrem, a to 247,7 miliardy korun. Rozdíl mezi skutečností a plánem je podle Babiše způsoben odhadem příjmů z elektronické evidence tržeb. Ty již pro loňský rok ministerstvo financí odhadovalo na více než dvě miliardy korun. Evidence tržeb ovšem začala až 1. prosince, tedy později než ministerstvo plánovalo. Přínos kontrolního hlášení u DPH, které funguje od loňska, činí podle analýzy ministerstva deset až 12 miliard korun.

Pro letošní rok ministerstvo financí naplánovalo schodek 60 miliard korun. "Nechci predikovat ten skutečný výsledek letos, ale důležité je, že chceme snižovat deficit," uvedl Babiš.

ČR měla přebytkový státní rozpočet v prvních třech letech své samostatné existence. Nejvíce v roce 1994, kdy to bylo zhruba 10,5 miliardy korun.

Ministerstvo financí již dříve uvedlo, že navrhne, aby se případný přebytek státního rozpočtu za loňský rok využil na snížení státního dluhu. "Myslím, že je normální, když někdo má dluhy a teď má mimořádný přebytek, tak se má ten dluh zaplatit. Ale priorita je pro nás investovat. Potřebujeme investice do škol, domovů důchodců, potřebujeme dálniční síť nebo se vrátit k projektu rychlovlaků," uvedl Babiš.

Státní dluh loni klesl o 60 miliard na 1,613 bilionu korun, zopakoval dnes informaci z prosince Babiš. "Doufám, že až budu opouštět tento úřad, tak ten dluh nebude vyšší, než jsem sem nastoupil," uvedl ministr. Dále upozornil, že 193,2 miliardy korun, tedy 12 procent dluhu, je s nulovým nebo záporným výnosem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Firmy Agrofertu loni získaly rekordní částku na zemědělských dotacích

11.06.2021 10:42 Firmy z holdingu Agrofert získaly loni více než miliardu korun z evropských dotací určených pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama