Přebytek zahraničního obchodu ČR bude za 2016 rekordní, tipují analytici

Praha - Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu skončila v listopadu 2016 bilance zahraničního obchodu se zbožím v národním pojetí v běžných cenách přebytkem 10,8 mld. Kč, který byl meziročně o 1,1 mld. Kč vyšší.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Export, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vývoz a dovoz v meziročním srovnání stouply. Export se zvýšil o 3,7 procenta na 301,1 miliardy korun a dovoz o 3,4 procenta na 290,3 miliardy Kč.

Schodek obchodu s chemickými výrobky se meziročně snížil o 900 milionů Kč, u potravin a živých zvířat klesl o 600 milionů a u nápojů a tabáku o 200 milionů Kč. Obchod s průmyslovým spotřebním zbožím zaznamenal zvýšení přebytku o 800 milionů Kč a u obchodu se surovinami stoupl přebytek o 400 milionů Kč.

Nepříznivě na listopadovou obchodní bilanci podle ČSÚ působilo ale prohloubení schodku u minerálních paliv o 700 milionů korun a snížení kladného salda strojů a dopravních prostředků a polotovarů a materiálů, a to shodně o 400 milionů korun.

Zahraniční obchod se státy Evropské unie skončil v listopadu přebytkem 56,1 miliardy korun, což je meziročně o 1,3 miliardy více. Schodek obchodu se zeměmi mimo unii se proti listopadu 2015 zvětšil o 700 milionů na 43,4 miliardy korun.

Psali jsme:  

"V bilanci celkového obchodu se pozitivně odrazil meziroční pokles schodku bilance s chemickými výrobky, což je důsledek vyšší produkce litvínovské i kralupské rafinerie, které po celý listopad fungovaly už v plném provozu," uvedl analytik Komerční banky David Kocourek.

Zahraničnímu obchodu už tentokrát podle hlavního ekonoma ČSOB Petra Dufka nepomáhala ropa, protože její pozitivní cenový efekt se v důsledku rozhodnutí kartelu OPEC a následného růstu cen vyčerpal. "O to je však hodnocení posledních výsledků obchodu vlastně ještě příznivější. Potěší i rostoucí vývoz osobních automobilů, který tentokrát tvořil více než čtvrtinu celého českého exportu," dodal Dufek.

Podle Pavla Sobíška z UniCredit Bank exportu po slabém říjnu zpět na nohy pomohl ve statistikách jeden pracovní den navíc v letošním listopadu proti stejnému měsíci 2015. Meziroční přírůstek exportu o 3,7 procenta ale podle něj nesvědčí o příliš silné zahraniční poptávce po tuzemském zboží. "Regionálně zvolnil export především na Slovensko a do Velké Británie, naopak došlo k určitému oživení v Rusku, které ale objemově nemůže zmíněné oslabení kompenzovat," dodal Sobíšek.

Celoroční přebytek zahraničního obchodu směřuje podle něj k rekordu, který ale kvůli slabšímu listopadu nepřekročí v přeshraniční statistice 500 miliard Kč.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S&P potvrdila rating České republiky na stupni AA minus

20.07.2019 10:41 Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings potvrdila hlavní rating České republiky na stupni…

Ostravští oceláři si přejí jednání s EU. Bojí se krachu

19.07.2019 17:06 Odboráři ostravské huti Liberty žádají stát, aby jednal s EU. Levná ocel ze zemí mimo unii by podle…

Státní dluh stoupl o 90,6 miliardy. Každý Čech by měl splatit téměř 161…

19.07.2019 16:26 Aktualizováno Státní dluh v prvním pololetí stoupl o 90,6 miliardy na 1,713 bilionu korun. Důvodem nárůstu dluhu…

Babišova vláda zdaní i teplo pro důchodce a děti v ústavech? Šokující,…

19.07.2019 15:45 Aktualizováno Vládou navržené zdanění plynu určeného pro topení v domácích kotelnách může vedle bytových domů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama