Ceny průmyslových výrobců loni klesly o 3,3 procent, dosud nejvíc

Praha - Meziměsíčně se ceny zemědělských výrobců snížily o 0,4 % a tržních služeb o 0,9 %. Vzrostly ceny průmyslových výrobců o 0,5 %, stavebních prací o 0,1 %. Meziročně byly nižší ceny zemědělských výrobců o 4,7 % a průmyslových výrobců o 0,4 %. Ceny stavebních prací byly vyšší o 1,2 % a tržních služeb o 0,2 %. V průměru za celý rok 2016 v porovnání s rokem 2015 byly nižší ceny zemědělských výrobců o 4,9 % a průmyslových výrobců o 3,3 %. Ceny stavebních prací byly vyšší o 1,1 % a tržních služeb o 0,1 %. Uvedl to dnes Český statistický úřad.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v prosinci vzrostla na rovná dvě procenta z listopadových 1,5 procenta, což byl podle statistiků nejvyšší meziroční růst cen od prosince 2012. V průměru za celý loňský rok spotřebitelské ceny vzrostly o 0,7 procenta, což je nejvíc za poslední tři roky.

"Hned zkraje roku 2017 lze očekávat návrat cenového vývoje v oblasti cen průmyslových výrobců plnohodnotně do inflačního pásma," uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Ceny průmyslových vstupů tak podle něj budou letos přispívat k růstu spotřebitelských cen nad úroveň dvouprocentního cíle České národní banky.

V loňských průmyslových cenách se odrazil stejně jako o rok dřív celosvětový vývoj cen ropy. Chemické výrobky tak ve srovnání s rokem 2015 zlevnily o 6,1 procenta, stejným tempem se snížily ceny těžby a dobývání. Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu klesly o 4,1 procenta a potravinářských výrobků, nápojů a tabáku o dvě procenta. O 1,3 procenta se meziročně zvýšily ceny vody.

Psali jsme:  

Zlevnila těžba a dobývání o 5,1 procenta, klesly ceny elektřiny, plynu, chemických látek a výrobků. Ceny za rafinované ropné produkty vzrostly, stejně jako za vodu a potraviny.

Za celý loňský rok ceny zemědělských výrobců byly v průměru nižší o 4,9 procenta, ceny stavebních prací se zvýšily o 1,1 procenta a tržních služeb v podnikatelské sféře o 0,1 procenta.

Vývozní ceny se proti listopadu 2015 snížily o 1,4 procenta, dovozní ceny klesly o rovné procento. Meziměsíčně naopak ceny v zahraničním obchodě vzrostly - ve vývozu o půl procenta a v dovozu o 0,8 procenta.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama