ČNB má mít pravomoc omezovat úvěry, vláda zákon podpořila

Praha – Vláda dnes schválila návrh novely zákona o České národní bance (ČNB), podle kterého by centrální banka měla získat zákonnou pravomoc určovat parametry úvěrů na bydlení. O schválení novely informoval mluvčí vlády Martin Ayrer.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

ČNB v současnosti vydává parametry pro úvěry na bydlení formou doporučení, které není striktně vymahatelné. Novela, která to změní, by měla podle předloženého materiálu začít platit od července. Schválit ji musí ještě Poslanecká sněmovna, Senát a podepsat prezident Miloš Zeman.

Od loňského října funguje v praxi doporučení ČNB, podle kterého by banky již neměly poskytovat hypotéky na 100 procent hodnoty zajištěné nemovitosti. Maximální limit stanovený centrální bankou pro výši hypotéky je od října 95 procent hodnoty zajištěné nemovitosti a od letošního dubna pak bude 90 procent. Loni v červnu, v době oznámení opatření, už ČNB avizovala, že by k tomu chtěla mít uzákoněnou pravomoc.

Materiál také například ruší omezení pro operace mezi ČNB a dalšími bankami. Platná předloha totiž omezuje splatnost operací ČNB s bankami na tři měsíce a předpokládá, že centrální banka usměrňuje fungování pouze na peněžním trhu. To je trh, kde se obchoduje s finančními instrumenty se splatností do jednoho roku.

Psali jsme:  

Novela má za cíl tento stav odstranit a okruh možných operací centrální banky přiblížit statutu Evropského systému centrálních bank a Evropské centrální banky tak, aby ČNB byla v budoucnosti schopna pružně reagovat na nepředvídatelné události vyžadující změny v nastavení měnové politiky, píše se ve zprávě k novele.

Důvodem novely je reakce na změny v provádění měnové politiky v celosvětovém měřítku a v Evropské unii od vypuknutí globální finanční a ekonomické krize. Podle předkladatelů stávající znění zákona o ČNB dostatečně nereflektuje aktuální vývoj.

Změna tak umožní nové nástroje v měnové politice, kterým je například v případě Evropské centrální banky odkup dluhopisů, ponechat k případnému využití v budoucnu. „Do budoucna je totiž nutno počítat s tím, že riziko dosažení nulové hranice úrokových sazeb zůstane oproti minulosti zvýšené," uvádí zpráva.

V případě roční zprávy o výsledku hospodaření ČNB, do zákona byla doplněna povinnost, aby tento dokument obsahoval vedle stávající informace o mzdách členů bankovní rady rovněž informaci o mzdách vedoucích zaměstnanců v přímé řídící působnosti bankovní rady.

Loading...
Témata: ČNB | Vláda ČR | úvěry
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Produkce medu v Česku opět klesla, je ho nejméně za pět let

28.02.2020 15:49 Produkce medu v České republice loni klesla, včelstva vyprodukovala 8260 tun medu, což je nejméně…

Dluhy domácnosti u bank stouply na 1,76 bilionu. Češi si nejvíc půjčují na…

28.02.2020 15:46 Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v lednu meziměsíčně stouply o 5,3 miliardy…

České spořitelně v roce 2019 vzrostl zisk. Domácnostem a firmám půjčila…

28.02.2020 15:04 Aktualizováno České spořitelně loni vzrostl čistý zisk meziročně o 15,5 procenta na 17,7 miliardy korun. Provozní…

Zájem o letenky kvůli koronaviru klesá, do Itálie až o 70 procent

28.02.2020 15:00 Zájem Čechů o létání kvůli koronaviru klesá. Prodeje letenek do Itálie se v posledním týdnu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama