Babiš se naježil: Odkoupení OKD za korunu by bylo mrháním peněz

Praha - Návrh na odkoupení těžební společnosti OKD státním podnikem Diamo za jednu korunu, jak ho dnes představil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), je podle ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše nesmysl a mrhání peněz daňových poplatníků. Jde o populistický návrh související s blížícími se volbami, řekl ČTK.

Andrej Babiš /ANO/, ministr financí
doporučujeme

"Potom, co stát prodal OKD pod cenu a nečinně přihlížel, jak bylo OKD vytunelováno, tak teď přichází kolega Mládek s návrhem, který by stál daňové poplatníky další peníze," uvedl. Babiš zopakoval, že OKD by měl koupit privátní investor. "Proces prodeje probíhá, tak nechápu, proč se ho kolega Mládek snaží narušit," sdělil.

V podvečerní tiskové zprávě resort financí uvedl, že stát se svou případnou ukvapenou iniciativou již dopředu připraví o významnou část prostředků na náklady, které v případě nezájmu investora ponese sám. "ČSSD, která za směšné peníze zprivatizovala OKD v roce 2004, se nyní uchyluje k dalšímu populistickým krokům a staví se do falešné role zachránce OKD," dodal Babiš.

Ministerstvo průmyslu se proti této kritice ohradilo. "Jan Mládek proces prodeje nenarušuje. Andrej Babiš zřejmě přehlédl fakt, že ministr průmyslu a obchodu plní zadání vlády, v níž zasedá jako vicepremiér a ministr financí," sdělil ředitel odboru komunikace MPO Roman Prorok. Odkázal přitom na usnesení z července loňského roku, podle kterého má Mládek do konce ledna 2017 předložit vládě návrh postupu státu v rámci řešení útlumu lokalit OKD.

Psali jsme:  

I Mládek dnes řekl, že by si nejvíce přál, aby OKD koupil soukromý investor, který by mimo jiné zaplatil a zajistil postupný útlum těžby a zaměstnanost v regionu. Návrh ministerstva průmyslu považuje za důležitý ve chvíli, kdy by podobná nabídka od některého z investorů nepřišla. S insolvenčním správcem firmy Lee Loudou, který bude o případném prodeji podniku rozhodovat, podle ministra stát dohodu nemá, ani mít nemůže, protože by šlo o nepatřičný zásah státu.

Návrh na odkoupení společnosti státním podnikem ministr pošle do připomínkového řízení. Babiš se nechtěl vyjádřit k tomu, zda bude požadovat jednání o sporném návrhu na koaliční radě.

Výhrady má vicepremiér i k případnému novému vlastníkovi OKD. "Diamo nebylo schopné zvládnout ani ostravské laguny," poznamenal. Státní podnik má na starosti správu a sanace lagun po chemičce Ostramo, které jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku. Jejich čištění provázejí problémy a termín se stále posouvá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Firmy Agrofertu loni získaly rekordní částku na zemědělských dotacích

11.06.2021 10:42 Firmy z holdingu Agrofert získaly loni více než miliardu korun z evropských dotací určených pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama