Intervence budou zrušeny v polovině roku, soudí Zeman

Plzeň - Prezident Miloš Zeman, které dlouhodobě kritizuje intervence ČNB, je plně přesvědčen, že budou zrušeny v polovině letošního roku. Režim oslabování koruny, který udržuje kurz 27 CZK/EUR, byl zahájen v listopadu 2013.

Česká národní banka
doporučujeme

"Aniž bych prozrazoval jakékoliv tajemství, jsem plně přesvědčen, že v polovině tohoto roku bude konečně kurzový závazek zrušen," řekl prezident při dnešním setkání se zastupiteli Plzeňského kraje.

I když si uvědomuje, že intervenci ČNB přivítali exportéři, je podle něj nutné se vrátit k normálu. "Exportéři to uvítali ze stejného důvodu, jako sportovec uvítá, když mu nabídnete anabolické steroidy," zvedl Zeman. Krátkodobý efekt je pak podle něj jasně patrný, dlouhodobě to ale vede ke špatnému konci.

"Kurz není nic jiného než cena měny, a stejně tak, jako neovlivňujete ceny jiných komodit, proč byste měli ovlivňovat i kurz koruny," doplnil Zeman.

Rozhodnutí o ukončení je v rukou České národní banky, která termín poloviny roku 2017 vidí jako pravděpodobný. O nastavení měnové politiky bude bankovní rada jednat příští týden ve čtvrtek. Centrální banka utratila na devizovém trhu už 812 miliard korun za nákup eur.

Psali jsme:  

Bankovní rada 22. prosince 2016 konstatovala, že Česká národní banka neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. Bankovní rada přitom i nadále vidí jako pravděpodobné ukončení závazku v polovině roku 2017.

"Bankovní rada současně zopakovala, že případné posílení kurzu po opuštění kurzového závazku bude tlumeno mimo jiné zajištěním kurzového rizika ze strany vývozců během trvání závazku, stejně jako uzavíráním korunových pozic finančních investorů. Česká národní banka bude navíc připravena intervenovat za účelem zmírnění případných kurzových výkyvů," informuje cnb.cz.

Prezident jmenuje 31. ledna novými členy Oldřicha Dědka a Marka Moru, kteří nahradí Pavla Řežábka a Lubomíra Lízala. Podle ekonomů, které ČTK oslovila, nebudou noví členové znamenat podstatnou změnu pro případný konec devizových intervencí.

Témata: Miloš Zeman | ČNB
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama