České firmy čekají další úspěšný rok, ukázal průzkum. Jedna věc je ale děsí

Praha - Jak ukázal průzkum poradenské společnosti PwC ČR, šéfové českých firem očekávají další úspěšný rok a věří, že jim letos porostou tržby. Obávají se však nedostatku lidí na trhu práce. Sehnat kvalitního či vůbec nějakého zaměstnance může být těžší, než získat zákazníka.

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

Největší růstové příležitosti pro letošní rok vidí čeští generální ředitelé ve vývoji nového výrobku či služby (27 procent). Uvědomují si, že musí držet krok s nejnovějšími trendy. Hlavním tématem ve firmách jsou dnes proto digitální technologie. Již 30 procent českých firem má alespoň polovinu zákazníků z on-line světa.

"Výsledky však zároveň ukazují na to, že třetina generálních ředitelů není ochotna přijmout digitalizaci ani na místech, kde již dnes existují dostupná řešení. To potvrzuje, že konkurence na trhu a stále relativně levná pracovní síla nenutí české firmy k radikálnější digitální optimalizaci," uvedl řídicí partner PwC ČR Jiří Moser.

Celkem 82 procent ředitelů věří, že jim letos porostou tržby. Další strategické příležitosti vidí lídři v růstu na domácím trhu (26 procent) a současném zahraničním trhu (19 procent). Až s velkým odstupem je zahraniční expanze (11 procent). Čeští ředitelé mají jen mírné obavy z vývoje ekonomiky, třetina se dokonce makroekonomických hrozeb nebojí vůbec.

Psali jsme:  

Přesto jsou opatrní. Významnější úsporná opatření provedlo loni 71 procent firem a i letos se na ně chystá 60 procent podniků.

Rok 2016 byl rekordní z pohledu fúzí a akvizic a podobný trend čeká Moser i letos. Jedním z impulsů je i dostatek relativně levných zdrojů financování. Setkáváme se tam se situací, kdy firma naopak řeší, kam volné prostředky umístit. Fúze či akvizice je jednou z možností, která může navíc pomoci i k expanzi podniku, získání nových technologií, ale třeba i lidí, doplnil Moser.

Právě nedostatek lidí s potřebnými znalostmi a dovednostmi označili čeští generální ředitelé za největší hrozbu v letošním roce, která může ohrozit jejich podnikání. Velmi se jí obává 60 procent.

Témata: firmy | průzkumy | Ekonomika
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Firmy Agrofertu loni získaly rekordní částku na zemědělských dotacích

11.06.2021 10:42 Firmy z holdingu Agrofert získaly loni více než miliardu korun z evropských dotací určených pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama