ČNB se loni dostala do zisku 46,5 miliard korun, v roce 2015 byla ve ztrátě

Praha - Česká národní banka (ČNB) loni vykázala zisk 46,5 miliardy korun, o rok dříve uzavřela hospodaření se ztrátou 549 milionů korun. Hlavní úlohou centrální banky ovšem není vytváření zisku. Tou je péče o cenovou stabilitu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Loňský zisk je podle ČNB tvořen přibližně z poloviny správou devizových rezerv, zejména výnosy z akciového portfolia. Druhou část tvoří zejména kurzové zisky, které souvisejí s vývojem kurzu amerického a kanadského dolaru.

ČNB dále uvedla, že předloni umořila kumulovanou ztrátu, když na to využila většinu zisku za rok 2014. Zbytek převedla do rezervního fondu. O využití zisku rozhoduje bankovní rada a lze předpokládat, že loňský zisk převede rovněž do rezervního fondu, a ne do státního rozpočtu.

"Výsledek hospodaření ČNB za rok 2016 je pro ni příznivou zprávou. A to zejména z důvodu přicházejícího náročného období, ve kterém si její vnější komunikace projde možná nejtěžší zkouškou v historii instituce. Existuje totiž nemalá pravděpodobnost, že letošní očekávané vystoupení z intervenčního režimu a související posílení koruny povede k masivní ztrátě ČNB z přecenění," řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Psali jsme:  

Letos se očekává konec devizových intervencí, což by mohlo kvůli přecenění devizových rezerv dostat hospodaření ČNB do ztráty. V rezervním fondu by tak měla ČNB i se ziskem za loňský rok mít zhruba 60 miliard korun. Nyní je ve fondu 14 miliard korun a bude navýšen o 46 miliard. Půl miliardy by mělo jít na úhradu předloňské ztráty.

Prognóza předpokládá používání kurzu 27 CZK/EUR jako nástroje měnové politiky do poloviny roku 2017. "Inflace se zvyšuje, nadále se však nachází pod dvouprocentním cílem. Podle prognózy se bude inflace dále zvyšovat a na horizontu měnové politiky mírně přesáhne dvouprocentní cíl. K udržitelnému plnění cíle, které je podmínkou pro návrat do standardního režimu měnové politiky, tak dle stávající prognózy dojde počínaje polovinou příštího roku," informuje cnb.cz.

Česká národní banka neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. Bankovní rada přitom i nadále vidí jako pravděpodobné ukončení závazku v polovině roku 2017.

Témata: ČNB | Ekonomika | CZK
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama