Čínská korporace koupí Škodu Transportation, dohoda se má podepsat v létě

Peking/Praha - Nákup Śkody Transportation čínskou společnosti Railway Rolling Stock Corporation (CRRC) je jedním z projektů, které by se mohly podepisovat v červenci na česko-čínském obchodním fóru na Pražském hradě. Vyplývá to z podkladů, které novinářům poskytl úřad českého prezidenta. Mezi dalšími chystanými projekty je třeba vstup fondu banky ICBC do vítkovického koncernu nebo stavba továrny na pneumatiky firmy Longlong Tire.

Škoda T. vyrobila pro Slovenské dráhy (ZSSK) moderní vícesystémovou lokomotivu Škoda 109 E

Prezident Miloš Zeman s sebou přivezl do Číny, na jejíž návštěvě je od pátku, seznam 22 projektů, které jsou schváleny a čekají na realizaci. Dalších 16 bude podle Zemana připraveno tak, aby mohly být podepsány v polovině července. Kromě zmíněných projektů v nich je třeba prohloubení finanční spolupráce Home Creditu nebo prohloubení spolupráce mezi českou společností TSS Cargo s čínskou firmou CEFC China.

Pražské letiště Václava Havla pak plánuje spolupracovat na údržbě či opravách svého zařízení s China Eastern Airlines. Mezi připravovanými projekty je zmíněna i továrna na pneumatiky velké čínské společnosti Linglong Tire. Podle účastníků jednání, které se uskutečnilo v pátek za přítomnosti Zemana, ale ještě není rozhodnuto, zda bude investice do České republiky směřovat.

Railway Rolling Stock Corporation (CRRC) o jednání o plánované koupi plzeňské Škody Transportatin informovala loni na podzim v prohlášení pro hongkongskou burzu. Podle odhadů by za Škodu mohla čínská firma, která je největším výrobcem vlaků na světě, zaplatit 50 miliard korun. Skupina Škoda Transportation je největším výrobcem kolejových vozidel ve střední a východní Evropě. V roce 2015 utržila rekordních 18,3 miliardy korun, meziročně o 11 procent více, čistý zisk měla 588 milionů Kč.

Zeman také čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi předal seznam 22 již schválených projektů. Český prezident dnes novinářům řekl, že jeho čínský protějšek doporučil svým podřízeným, aby tyto projekty podpořily. Jsou mezi nimi třeba vytvoření dopravního uzlu z České republiky a pražského letiště pro čínské letecké společnosti, spolupráce mezi Českou exportní bankou a China Development Bank či prohloubení spolupráce mezi finanční skupinou J&T a China Development Bank.

Mezi projekty je uvedena i nová pobočka jedné z největších bank světa ICBC v Praze či rozšíření výroby televizí společnosti Changhong v Nymburku. Jeden z projektů počítá i s rozvojem spolupráce mezi pražskou Slavii a českou fotbalovou asociací na jedné straně a čínskými protějšky na straně druhé.

Během cesty Zemana po Číně také ředitel CzechInvestu Karel Kučera oznámil, že jeho agentura jedná v Číně o uskutečnění projektů za asi 60 miliard korun. O jednom je již rozhodnuto, o dalších třech by rozhodnutí mohlo padnout do roka, řekl novinářům. Kučera ale nepředpokládá, že by se na všechny projekty podařilo uzavřít smlouvy.

Vláda zapomíná při řešení rostoucích cen energií na firmy, tvrdí Svaz…

26.10.2021 16:36 Aktualizováno Vláda zapomíná při řešení rostoucích cen energií na firmy, tvrdí Svaz průmyslu a dopravy (SP ČR). V…

Stát by měl podle minipivovarů kontroly bezinfekčnosti kompenzovat

25.10.2021 12:06 Českomoravský svaz minipivovarů žádá za zásahy do podnikání od vlády finanční kompenzace.…

Důvěra v ekonomiku čtvrtý měsíc po sobě klesla

25.10.2021 10:18 Důvěra v českou ekonomiku v říjnu klesla o 0,9 bodu na 95,3 bodu, snížila se tak čtvrtý měsíc za…

Třetina lidí chce s nákupy vánočních dárků začít dříve než v minulosti

25.10.2021 09:40 S nákupy vánočních dárků chce podle průzkumu společnosti GLS třetina Čechů začít letos dříve než v…

ČNB zadržela výrazně více odhalených padělaných bankovek a mincí

24.10.2021 09:20 Česká národní banka letos ke konci září zadržela 5868 padělaných a pozměněných bankovek a mincí.…

Prostor k šetření vidí Češi hlavně u potravin, alkoholu a cigaret

24.10.2021 08:13 Prostor k šetření vidí Češi hlavně u potravin, alkoholu a cigaret. Naopak u dopravy a účtů za…

Prodejci letos znovu sledují zájem o sortiment na Halloween

23.10.2021 09:52 Prodejci letos znovu sledují zájem o sortiment na Halloween v celé šíři. Loni kvůli pandemii…

Pojišťovny mají po silném větru hlášeny tisíce škod za desítky milionů

22.10.2021 16:18 Silný vítr, který zasáhl Českou republiku ve čtvrtek, způsobil klientům pojišťoven tisíce škod za…

Provozovatelé: Návštěvnost bazénů je skoro poloviční, po zrušení testů…

21.10.2021 17:02 Návštěvnost bazénů není podle jejich asociace valná, pohybuje se kolem 60 procent běžného stavu.…

Restauratéři budou zřejmě bezinfekčnost kontrolovat od 1. listopadu

20.10.2021 14:30 Restauratéři budou muset podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP)…

Související:

Právě se děje

reklama