Boj s hazardem počesku: Hracích automatů navzdory zákonu přibylo

Praha - Česká pobočka Transparency International (TI) a sdružení Občané proti hazardu upozorňují na paradox. Po půl roce platnosti nového zákona o hazardu v ČR hracích automatů přibylo. Řada opatření prý ztrácí smysl, dokud neexistuje registr hráčů. Terčem kritiky TI se stala i společnost Sazka.

sázení
doporučujeme

"V zákoně o hazardních hrách se proti původnímu návrhu neudržela hranice 15 až 30 automatů na hernu. Tím nastala situace, že v hernách, kde na to mají prostory, žádají provozovatelé o povolení pro další automaty. Ve městě, kde bylo v provozu třeba deset heren se 150 automaty, jsou nyní čtyři herny, ale je v nich 250 automatů," uvedl předseda Občanů proti hazardu Martin Svoboda.

Mluvčí ministerstva financí Filip Běhal ČTK sdělil, že povolení k provozu automatů skutečně přibylo. "Jedná se o dočasný efekt toho, že provozovatelé se v prosinci 2016 předzásobili povoleními, která jim MF podle tehdejšího zákona bylo povinno udělit. Tato povolení ve velkém rozsahu vyprší na přelomu let 2017 a 2018," uvedl. Počet automatů je nyní podle něj zhruba o 30.000 nižší než v roce 2011 a příští rok klesne přibližně o dalších 18.000. "Navíc počet provozoven vykazuje setrvalý pokles bez výkyvů a toto považujeme za klíčový a vysoce pozitivní trend," doplnil.

Dokud neexistuje registr hráčů. Zatím nebyla vypsána ani soutěž na jeho dodavatele. "Ministerstvo financí se našim výtkám o nevysoutěžení registru hráčů bránilo argumentem, že se zpoždění předem očekávalo. S tím se dá souhlasit, pokud by se jednalo o zdržení v řádu několika měsíců. Nyní jsme ale v situaci, kdy půjde o zpoždění minimálně dvou let," uvedl ředitel české TI David Ondráčka. Pokud by registr nefungoval, byla by to podle něj výhra hazardní lobby.

Podle obou organizací vykázala zlepšení situace v internetovém hazardu. Některé společnosti skončily, jiné nová pravidla dodržují. Výjimkou je prý Sazka. "Z našeho monitoringu vyplývá, že Sazka porušuje proces registrace nových hráčů. Tato společnost umožňuje novým klientům tzv. zjednodušenou registraci, kdy se totožnost ověřuje pouze na internetu. To vede k tomu, že si mohou hráči zakládat neomezené množství hráčských kont na smyšlené identity," uvedl Svoboda.

Sazka to popřela. "Zjednodušenou registraci zákazníků kurzových sázek jsme začali realizovat po schválení ze strany Finančně analytického útvaru (FAÚ) ministerstva financí. Před několika týdny ale příslušný útvar svoje stanovisko změnil, Sazka tedy vstoupila s FAÚ do intenzivního jednání a dohodla se na úpravě systému identifikace, který bude zaveden v nejbližší době. Registrace tedy byla a dosud je v souladu se stanovisky regulátora," řekl mluvčí Václav Friedmann. Odmítl i tvrzení, že lze zakládat mnoho hráčských účtů se smyšlenými identifikačními údaji. "Každá registrace je ihned ověřena v registru obyvatel ministerstva financí," dodal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ropa je nejdražší od zabití Sulejmáního, čeští řidiči se musí připravit na…

06.03.2021 07:06 KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY - Ceny ropy typu Brent letí vzhůru. Dnes ráno středoevropského času…

Kaufland zavádí do prodeje antigenní samotesty

06.03.2021 06:55 Obchodní řetězec Kaufland se od počátku pandemie snaží zajistit maximální bezpečí pro zákazníky i…

Ztráty lyžařských areálů se pohybují v milionech

04.03.2021 13:50 Ztráty lyžařských areálů v Jihomoravském kraji za letošní sezonu jsou v milionech korun. Sezona…

Podnikání ukončilo nebo přerušilo o 2500 lidí méně než před rokem

04.03.2021 10:38 Své podnikání za posledních 12 měsíců, které byly v ČR ovlivněny řadou opatření proti šíření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama