Administrativní zátěž podnikatelů klesla, tvrdí ministerstvo. Nesmysl, oponují firmy

Praha - Podle ministerstva průmyslu se celková administrativní zátěž podnikatelů v ČR v porovnání s rokem 2005 loni snížila o 31 procent, firmám ubylo 675 informačních povinností. Zástupci podnikatelů však vysokou administrativní zátěž kritizují.

Přidejte svůj názor

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

Stát loni realizoval celkem 23 opatření ke snížení byrokracie pro podnikatele, zbývá jich 28, uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Materiál v pondělí 10. července projedná vláda.

Ke snížení zátěže při podnikání loni přispěla podle MPO řada zákonů. Například novelou zákona o soudních poplatcích byly učiněny kroky ve zjednodušení zápisů přes notáře a snížení hrazených poplatků. Společnosti s ručením omezeným byly osvobozeny od soudního poplatku a byla snížena odměna notáře za sepsání notářského zápisu o zakladatelském právním jednání. Nutné náklady k založení podniku se snížily na 100 eur. Novelou zákona o integrovaném registru znečišťování životního prostředí byl snížen počet činností s ohlašovací povinností. Místo 1718 činností je jich 240.

Dokument uvádí, že loni byla také odstraněna neúměrná administrativní zátěž při účasti ve výběrových řízeních díky zjednodušení zadávacích podmínek ve veřejných zakázkách, které umožní účast i menším firmám.

Mezi témata, která jsou nyní v řešení, patří například snížení finanční a administrativní zátěže při placení koncesionářských poplatků zejména pro drobné podnikatele, bezúplatné veřejné zpřístupnění Sbírky zákonů na internetu obsahující platná znění všech právních předpisů se státem garantovaným obsahem či zpoplatnění srážek exekucí u zaměstnance.

Pravicová opozice a zástupci podnikatelů vysokou administrativní zátěž podnikatelů kritizují. Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý letos v květnu uvedl, že největším podnikatelským problémem v Česku není nedostatek pracovních sil, ale kombinace velké administrativní a byrokratické zátěže spolu s nízkou transparentností legislativy. Dodal, že zmenšování byrokratické zátěže se v posledních letech nedaří. "Převládá naprosto absolutně názor, že podmínky pro podnikatele se zhoršují, ne že se zlepšují nebo zůstávají stejné," řekl Dlouhý.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Doba uhelná má v ČR skončit. Komise stanoví postup útlumu těžby uhlí

05.06.2020 16:20 Uhelná komise do konce letošního roku stanoví postup útlumu těžby uhlí. Řekl to dnes po jejím…

"Uhlí patří pod zem." Ekologičtí aktivisté demonstrovali před elektrárnou…

05.06.2020 15:59 Před elektrárnou Prunéřov II na Chomutovsku se dnes sešli aktivisté, kteří žádají co nejrychlejší…

Záchrana Smartwings? Firma požádá stát o půjčku nebo garanci za 900 milionů

05.06.2020 15:56 Letecká skupina Smartwings požádá stát o půjčku ve výši 900 milionů korun. Další zhruba miliardu…

Elektrárna Prunéřov I. ukončí provoz k 30. červnu. Co bude se zaměstnanci?

05.06.2020 14:08 Hnědouhelná Elektrárna Prunéřov I. na Chomutovaku ukončí provoz k 30. červnu, postavená byla před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy