Vláda schválila 42 miliard na restrukturalizaci tří krajů

Praha - Na hospodářskou restrukturalizaci Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje půjde v příštích třech letech zhruba 42 miliard Kč. Počítá s tím akční plán, který dnes schválila vláda. Na twitteru to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Z celkové částky půjde 6,1 miliardy letos, 11,4 miliardy v příštím roce a přes 25 miliard v roce 2019.

Jiří Havlíček v Poslanecké sněmovně

Sobotka již dříve uvedl, že propast mezi těmito kraji a zbytkem republiky se zvětšuje. Uvedené kraje byly zasaženy útlumem těžby uhlí, což mělo dopad na jejich konkurenceschopnost, životní prostředí i sociální situaci. Zástupci tripartity začátkem června plán podpořili.

Plán obsahuje 65 konkrétních opatření. V Ústeckém kraji by se mělo změnit a oživit město Terezín či opravit prostor východního nádraží v Děčíně. V Karlovarském kraji by se za pomoci několika projektů mělo docílit zlepšení image regionu a kvality životního prostředí. Vzniknout by tam mohla i vysoká škola zaměřená na lázeňství.

"Vláda má dluh vůči těmto třem krajům. Byly to těžební kraje, byl tam velký průmysl. Nakonec po odchodu velkých zaměstnavatelů, ať už je to těžební průmysl, nebo Armáda ČR, tam lidé nemohou najít práci, a to si myslím, že je hlavní cíl této restrukturalizace krajů," sdělila ČTK Šlechtová, jejíž ministerstvo návrh předkládalo.

Podle Sobotky jde o první komplexní restrukturalizaci tak rozsáhlého území. Peníze budou použity nejen na odstranění starých ekologických škod, ale například i na zlepšení dopravní infrastruktury, aby tyto kraje byly zajímavější pro zahraniční investory.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka (ČSSD) je důležité, aby se plán věnoval podpoře podnikání v těchto regionech, které jsou strukturálně znevýhodněné. "Plánujeme také rozjet program regenerace brownfieldů, tedy starých průmyslových areálů, které nejsou využívané. Tímto bychom chtěli nabídnout podnikatelům nové prostory pro podnikání," uvedl. MPO také připravuje programy na podporu výzkumu, vývoje a inovací a získávání nových investorů v těchto krajích.

Vládní zmocněnec pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj Jiří Cienciala rozhodnutí vlády uvítal. "Věřím, že program, který se dnes schválil, významným způsobem přispěje ke zvýšení životní úrovně i ke zvýšení konkurenční schopnosti těchto tří krajů, které kdysi v minulosti hrály významnou úlohu při tvorbě HDP," řekl novinářům. Dosavadní úsilí o restrukturalizaci podle něj nebylo uspokojivé, vznik nového plánu ale ukazuje, že kabinet řešení situace tří krajů začal vnímat jako strategický úkol.

Podle Ciencialovy zástupkyně Gabriely Nekolové je většina peněz pro letošní a příští rok již vyčleněna. "Letošní rok je z finančního hlediska vyřešený, pro rok 2018 zbývá najít asi 1,3 miliardy Kč. Další peníze přijdou ze Státního fondu dopravní infrastruktury, evropských strukturálních a investičních fondů a z privatizačního fondu," dodala.

Plán by měl obyvatelům těchto krajů zlepšit podmínky pro život i práci a zamezit odlivu lidí. Jednotlivé kroky se týkají pracovních sil, výzkumu a inovací, životního prostředí, podnikání, zadluženosti obyvatel či vzdělávání.

Hnutí Duha a Greenpeace schválení plánu uvítaly, podle nich ale plán málo zdůrazňuje zlepšování životního prostředí, především vyčištění ovzduší zatíženého těžbou a spalováním uhlí. "Další akční plán v příštím roce by měl cílit na úplné vytlačení uhlí z domácích kotlů a kamen a zavírání zastaralých uhelných elektráren. Ty vyrábějí pouze na vývoz a Ústecku zůstává jen znečištění," uvedl programový ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Lidé se mohou přes bankovní identitu zdarma přihlašovat i ke službám firem

22.06.2021 18:53 Lidé se mohou přes svoji bankovní identitu, tedy přístup k internetovému bankovnictví, nově od…

ČUCR: Cestovní ruch si zaslouží víc pozornosti, nová vláda by měla provést…

22.06.2021 17:35 Turismus si podle České unie cestovního ruchu (ČUCR) zaslouží více pozornosti. Nová politická…

Akcionáři Monety neodsouhlasili financování spojení s bankovní částí PPF

22.06.2021 13:58 Aktualizováno Akcionáři Monety na dnešní mimořádné valné hromadě neodsouhlasili navržené financování spojení s…

Stav veřejných financí se podle rozpočtové rady loni zhoršil

22.06.2021 10:11 České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě…

Lidé se během pandemie naučili nakupovat jinak. Návrat ke standardu se…

21.06.2021 15:46 Na změny v maloobchodu kvůli koronaviru si lidé podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR)…

Komora: Kvůli zvyšování marží obchodních řetězců zvážíme protestní akce

21.06.2021 15:44 Agrární komora ČR zvažuje protestní akce kvůli chování obchodních řetězců. Zemědělcům vadí, že…

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník zájemcům o Dukovany. Číně a Rusku ne

21.06.2021 13:34 Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ dnes rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení…

Zahraniční dluh Česka stoupl na 4,308 bilionu korun

21.06.2021 10:57 Zahraniční dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o 6,7 miliardy korun a ke konci března…

Česko je bohatší než Itálie nebo Španělsko, Češi jsou spokojenější než…

21.06.2021 01:36 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Už od konce 50. let bylo mnoha tuzemským ekonomům zřejmé, že centrální…

Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí je stále téměř nulová

20.06.2021 20:49 Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí v červnu nepatrně vzrostla. Vyplývá to z ukazatele,…

Související:

Právě se děje