Sobotka hovořil na česko-čínském fóru o turismu a obchodu

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) hovořil dnes na česko-čínském investičním fóru v Praze o nárůstu počtu čínských turistů v Česku a ekonomické spolupráci. Přístup předsedy vlády k medializaci fóra kritizoval Hrad.

Bohuslav Sobotka
doporučujeme

Novinářům po setkání s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) Sobotka řekl, že novinkou v obchodních vztazích s Čínou je například možnost dodávat na čínský trh české mléko, protože se podařilo tento produkt v Číně certifikovat.

Na dotaz, zda pokládá vůči české veřejnosti za vstřícné, že fórum je uzavřené, uvedl, že akci nepořádá vláda. "Nicméně je tam několik set účastníků a já si nemyslím, že by se dalo v plénu několika set účastníků cokoli v naší zemi utajit," konstatoval.

Při svém vystoupení Sobotka mluvil o pozitivním rozvoji z pohledu turistického ruchu. "Ještě před několika lety k nám jezdilo 40.000 turistů z Číny ročně, letos je možné, že se jejich počet bude pohybovat mezi 400.000 až 500.000," uvedl. Dodal, že Česko má s Čínou tři přímá letecká spojení a připravují se další dvě.

"Je škoda, že pan premiér neavizoval svou účast na China Investment Forum ve svém mediálním programu. Spolupráce s ČLR si zaslouží propagaci," napsal na twitter mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Podle databází poradenské společnosti Bisnode má aktuálně čínského vlastníka 2086 českých firem. Jejich počet od prosince 2012, kdy jich bylo 2301, spíše klesá. V základním kapitálu těchto firem bylo nyní upsáno 5,6 miliardy korun.

"Čína se sice pyšní titulem strategického investora a je jí věnována velká mediální pozornost. Aktuálně však čínské investice nikterak nepromlouvají do trhu práce či do růstu HDP. Čína u nás nezaměstnává tisíce lidí, netvoří pracovní místa či nepovzbuzuje ekonomický růst," řekl ČTK analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Index exportu: Český vývoz v následujících pěti měsících čeká oživení

16.07.2020 15:55 Český export se postupně vzpamatovává z šoku. Po dubnovém propadu o více než třetinu a v květnu o…

Platforma navrhuje kvůli koronakrizi zavést garance za nájemníky

16.07.2020 12:44 K řešení bytové nouze v koronavirové krizi by mohlo přispět takzvané garantované bydlení. Za…

Majetkovému úřadu v pololetí stouply příjmy na 770 milionů Kč

16.07.2020 11:05 Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v pololetí stouply příjmy meziročně o 351…

Pohonné hmoty v ČR dál zdražují, benzin stojí stejně jako koncem března

16.07.2020 10:04 Aktualizováno Pohonné hmoty v Česku dál zdražují. Ceny stouply za poslední týden o více než 30 haléřů. Cena…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama