Průmysl zpomalil růst cen, výrazně zdražili zemědělci

Praha - Meziměsíčně se zvýšily ceny zemědělských výrobců o 0,9 % a stavebních prací o 0,2 %, ceny průmyslových výrobců klesly o 0,7 % a tržních služeb o 0,1 %. Meziročně byly ceny zemědělských výrobců vyšší o 12,5 %, průmyslových výrobců o 1,3 %, stavebních prací o 1,5 % a tržních služeb o 1,1 %. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Ilustrační foto
doporučujeme

Na meziročním růstu průmyslových cen se podepsalo zdražení kovů o 5,7 procenta a těžby o 4,1 procenta. Potravináři zdražili svoji produkci o čtyři procenta, u mléčných výrobců šlo o 13procentní růst. Klesly naopak ceny dopravních prostředků o 2,5 procenta, ale také elektřiny a plynu. Meziměsíčně klesly významně ceny koksu a ropy, zatímco rostly ceny potravin, zejména masa a mléka.

"Cena ropy se v červnu propadla na nejnižší hodnotu od listopadu loňského roku. V následujících měsících však ceny průmyslových výrobců začnou podle našeho očekávání opět růst. Měly by k tomu vést vyšší ceny ropy," uvedla ekonomka Komerční banky Jana Steckerová. 

Proti loňskému červnu se zvýšily také ceny v zemědělství, stavebnictví a službách. V meziměsíčním srovnání klesly kromě průmyslu ještě ceny ve službách, naopak u zemědělských výrobců a stavebních prací stouply.

Nejvýraznější meziroční růst cen, a to o 12,5 procenta, zaznamenali v červnu zemědělci. Šlo o podobně prudké tempo růstu jako v květnu. Za růstem stojí zejména živočišná výroba, kde ceny stouply o 18,9 procenta. Podražilo především mléko, a to o třetinu. Rostlinné výrobky podražily o 7,5 procenta v důsledku růstu cen čerstvého ovoce a olejnin.

Podle Steckerové budou ceny zemědělských výrobců pravděpodobně růst i nadále. Napovídají tomu odhady letošní sklizně, která bude proti loňsku horší. Růst výrobních cen v zemědělství se dříve nebo později promítne i do cen potravin pro konečné spotřebitele. "Podle šetření ČSÚ se v červenci cena másla za jeden kilogram přehoupla již přes 200 korun," podotkla.

Statistici dnes také oznámili, jak se v květnu vyvíjely ceny v zahraničním obchodu. Vývozní ceny proti loňskému květnu stouply o procento, meziměsíčně o 1,1 procenta klesly. Dovozní ceny vykázaly meziroční růst o 3,2 procenta, proti dubnu ceny klesly o 1,4 procenta.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Část české ekonomiky se v 1. čtvrtletí začala zotavovat, ukazuje analýza

16.06.2021 11:43 V letošním prvním čtvrtletí se již část české ekonomiky, především průmysl a na něj navázaný…

Průměrná sazba hypoték se vrátila nad dvě procenta

16.06.2021 10:19 Průměrná úroková sazba hypoték v květnu stoupla na 2,06 procenta z dubnových 1,98 procenta. Sazba…

Firmy se během krize přeorientovaly na okolní země, teď plánují expanzi

15.06.2021 11:26 České malé a střední podniky se během pandemie koronaviru ve vývozu přeorientovaly na okolní země,…

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama