ČNB by mohla již ve čtvrtek zvýšit sazby, myslí si analytici

Praha – Ve čtvrtek by mohla Bankovní rada České národní banky zvýšit úrokové sazby. Myslí si to analytici oslovení ČTK. Čtvrtečního zasedání bankovní rady ČNB se zúčastní šest ze sedmi členů. Na jednání nebude přítomen viceguvernér Mojmír Hampl.

Česká národní banka

Experti se však neshodují v tom, zda je to správný krok, nebo by bylo pro ČNB lepší počkat na další zasedání, které bude v září. ČNB naposledy hýbala s úrokovými sazbami v listopadu 2012, kdy je snížila na současnou minimální úroveň. Základní úroková sazba tak od té doby činí 0,05 procenta. Naposledy bankovní rada sazby zvýšila v únoru 2008, základní úroková sazba tehdy stoupla na 3,75 procenta. Od té doby ČNB sazby snižovala.

„Předpokládáme, že bankovní rada bude reagovat na rychlý růst ekonomiky a očekávané setrvání inflace nad dvouprocentním cílem i v roce 2018 zvyšováním úrokových sazeb. První z nich by se mělo uskutečnit již ve čtvrtek 3. srpna. Další předpokládáme ve čtvrtém čtvrtletí," uvedl ekonom Komerční banky Miroslav Frayer.

Také hlavní ekonom ING Jakub Seidler považuje za pravděpodobnější, že rada zvýší sazby ve čtvrtek. „Trh již růst sazeb ČNB částečně očekává, a navzdory tomu koruna výrazněji neposiluje, což by mělo ČNB uklidňovat. Pravděpodobnost růstu sazeb ČNB ze současné nulové úrovně na 0,25 procenta již na srpnovém měnovém jednání ve čtvrtek je tak dle našeho názoru velmi vysoká," uvedl.

Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák říká, že odhadovat, zda na srpnovém zasedání bankovní rada odhlasuje zvýšení úrokových sazeb je opravdu velká loterie. „Spíše se v tuto chvíli ale přikláním k názoru, že ČNB v srpnu sazby ještě nezvýší a s rozhodnutím posečká do září, kdy již mohou být známy detaily ústupu Evropské centrální banky z kvantitativního uvolňování," uvedl.

Upozornil také, že zatímco před červnovým zasedáním ČNB se k měnové politice vyjádřila většina členů bankovní rady, před srpnovým zasedáním panuje ticho. „Navíc specifikem srpnového zasedání bude i absence viceguvernéra Mojmíra Hampla, která se může při rovnosti hlasů při hlasování o sazbách ukázat jako klíčová," dodal.

Podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáš Kovandy lze ve čtvrtek očekávat nejnapínavější zasedání od toho v listopadu 2012. „Nyní existuje poprvé od té doby realistická možnost, že s nimi bude hýbat opět. Konkrétně, že je zvýší. Pravděpodobnost zpřísnění měnově politiky činí 60 procent," uvedl.

Ve prospěch růstu sazeb hovoří podle Kovandy mimo jiné dluhová politika ČR. Ministerstvo financí totiž musí během srpna a září investorům vyplatit 170 miliard korun, které mu letos poskytli nákupem pokladničních poukázek. "Související odliv kapitálu z ČR bude představovat silný tlak na oslabení koruny, jejž by ČNB mohla mít zájem preventivně tlumit," uvedl Kovanda. Proti zvyšování sazeb podle něj hovoří poslední posilování kurzu koruny.

I podle ekonoma České spořitelny Michala Skořepy srpnové zvýšení sazeb může být motivováno snahou oslabit možný prodej koruny investory. "Já osobně ale tuto logiku nepovažuji za dobrou, protože pokud by snad tito investoři skutečně houfně odcházeli z koruny a kurz by výrazně oslabil, může ČNB následně zvednout úrokové sazby o to více nebo zostřit svou komunikaci. A o vytvoření prostoru pro rychlý růst sazeb přece šlo během celého kurzového závazku vyhlášeného v listopadu 2013," uvedl. Nicméně zvyšování sazeb v nejbližších měsících očekává.

Témata: ČNB | EuroZprávy.cz

Čechy táhne pivo a melouny. Tropické teploty přiměly lidi k větším nákupům…

18.06.2021 16:51 Tropické teploty, které momentálně v České republice panují, podle potravinářských řetězců přiměly…

Do dozorčí rady ČEZ míří bývalý ministr dopravy Dan Ťok

18.06.2021 14:27 Do dozorčí rady energetické společnosti ČEZ míří bývalý ministr dopravy Dan Ťok. Upozornil na to…

Vznikl Brno Space Cluster: První klastr v Česku orientovaný na komerční…

17.06.2021 15:07 Vesmírný průmysl je v České republice spojený hlavně s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Trendem…

Podnikatelé chtějí po státu 12 miliard odškodnění za protiepidemická…

17.06.2021 09:07 Podnikatelé žádají od státu přes 12 miliard korun jako odškodnění za vládní omezení podnikání kvůli…

Část české ekonomiky se v 1. čtvrtletí začala zotavovat, ukazuje analýza

16.06.2021 11:43 V letošním prvním čtvrtletí se již část české ekonomiky, především průmysl a na něj navázaný…

Průměrná sazba hypoték se vrátila nad dvě procenta

16.06.2021 10:19 Průměrná úroková sazba hypoték v květnu stoupla na 2,06 procenta z dubnových 1,98 procenta. Sazba…

Firmy se během krize přeorientovaly na okolní země, teď plánují expanzi

15.06.2021 11:26 České malé a střední podniky se během pandemie koronaviru ve vývozu přeorientovaly na okolní země,…

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Související:

Právě se děje