Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí zrychlila růst. Příjemný šok, hodnotí analytik

Praha - Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně o 2,3 % a meziročně o 4,5 %. K rychlému růstu přispěla zejména domácí poptávka, podpořená rostoucí spotřebou domácností i investiční aktivitou firem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ekonomický růst, ilustrační fotografie

Hrubý domácí produkt (HDP) očištěný o cenové vlivy a sezónnost byl podle předběžného odhadu o 2,3 % vyšší než v předchozím čtvrtletí a v porovnání se stejným čtvrtletím loňského roku vzrostl o 4,5 %. Meziročně i mezičtvrtletně bylo ve 2. čtvrtletí 2017 o 4 pracovní dny méně, informuje czso.cz.

"Rostla výkonnost většiny odvětví národního hospodářství, tj. nejen zpracovatelského průmyslu, ale také většiny odvětví služeb," uvedli statistici.

"Předběžný odhad výkonu české ekonomiky ve 2. čtvrtletí letošního roku příjemně šokoval," sdělil ČTK analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. O důvodech lze ale podle něj zatím jen spekulovat vzhledem k tomu, struktura HDP bude zveřejněna až po zpřesněném odhadu k 1. září.

"Překvapení se může skrývat na straně investic a k růstu HDP kromě tradičně silného příspěvku zpracovatelského průmyslu pravděpodobně významně přispěly i služby. Tyto faktory ostatně zmiňuje i Český statistický úřad," míní analytik. Další zrychlení HDP prý zároveň zvyšuje pravděpodobnost, že se růst české ekonomiky v souhrnu za celý letošní rok vyšplhá výrazněji nad tři procenta.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kladenskou Poldi koupila firma Opimo Trade, šlo už o pátou dražbu

18.01.2019 17:38 Aktualizováno Kladenská huť Poldi byla v elektronické aukci dnes prodána za 140 milionů korun, tedy za vyvolávací…

Kontrakt za 200 milionů: Tatra dodá jordánské armádě 60 aut

18.01.2019 10:46 Kopřivnická automobilka Tatra Trucks získala v Jordánsku zakázku v hodnotě okolo 200 milionů korun.…

Babiš chce vztahy ČR s Indií posunout na strategickou úroveň, přivezl…

18.01.2019 09:47 Premiér Andrej Babiš se dnes v indickém státě Gudžarát zúčastnil zahájení investičního fóra Vibrant…

Škoda Scala? Nejlevnější varianta bude za 369 900 korun, už se přijímají…

18.01.2019 09:37 Nejlevnější varianta nového modelu automobilky Škoda Auto Scala bude stát 369.900 korun. Nepůjde ji…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama