Konkurence pro banky: Češi si půjčují mezi sebou

Velkým hitem poslední doby je takzvané „půjčování lidí lidem“. Jeho principem je, že vy si zažádáte o půjčku, někdo jiný vám půjčí a nějaká firma vše zprostředkuje. Vy máte levnou půjčku, investor vydělá a firma si vezme provizi. Jaká má takové investování rizika a co o něm říká někdo, kdo si ho už vyzkoušel?

Půjčka, ilustrační foto
doporučujeme

„Do investování jsem se pustil z důvodu, že spořící účty v českých bankách pomalu upadají a dostat se přes 1 % úrokové sazby je celkem zázrak,“ vysvětlil pro EuroZprávy.cz investor do půjček pro lidi Vojtěch D., který si nepřál uvést celé jméno, ale redakce jej zná. Vojtěch investuje jako mnoho dalších tím způsobem, že si vybere některé žádosti o půjčky, vloží do nich své finance a poté už jen čeká, až se mu s úrokem vrátí.

Je to bezpečné?

„Obecně proti systému, který za podobnými projekty nelze nic namítat. Jedná se zavedený systém získávání financí na různé projekty od privátních investorů,“ uvedl pro náš server investiční analytik Broker Consulting Martin Novák. Zároveň však zdůraznil, že je důležité slovo investor – tedy člověk, který si je vědom rizika své investice a očekává za ní určitou protihodnotu. „Tento způsob investování je naprosto nevhodný pro běžného klienta, který s investováním má malé nebo žádné zkušenosti a nemá široký investiční profil,“ varoval Novák.

„Na všech stranách investičního trojúhelníku jsou velké neznámé a to jak na straně rizik, kdy už se nemluví o možnosti toho, že žadatel o "půjčku" ji prostě nesplatí, tak na straně výnosu, který mnohdy neodpovídá podstoupenému riziku a tak i na straně likvidity,“ uvedl Novák s tím, že u takového systému je problematická nulová diverzifikace (strategie podnikání, která se snaží snižovat rizika tím, že se nespoléhá na jediný produkt.

Jednou ze společností, která tento typ půjček zprostředkovává, je společnosti Zonky. Její zástupci jsou přesvědčení, že rizika jsou u nich dobře chráněná. „Naše klienty hodnotíme podle stejných pravidel, jako banky. Máme velmi pečlivý vyhodnocovací proces. Těm lidem, kterým nepůjčí banka, s největší pravděpodobností nepůjčí ani Zonky,“ uvedla pro EuroZprávy.cz mluvčí společnosti Kateřina Hlatká, která zároveň zdůraznila, že nejdůležitější je individuální a lidský přístup ke každému zákazníkovi.

Kromě společnosti Zonky na podobném principu fungují v  České republice i další firmy. Jednou z nejdéle působících je společnost Bankerat, která funguje na principu aukce - žadatel vystaví poptávku, investor zašle nabídku. Dalším poskytovatelem je například Benefi. Ta půjčí pouze zájemcům, kteří doloží pravidelný příjem. Prestito  je také aukce, žadatel zde stanoví maximální akceptovatelný úrok a investor musí nabídnout stejný nebo nižší. Dále je možné si tímto způsobem možné půjčit ve společnosti Žlutý meloun nebo Banking Online.

Češi mají možnost investovat i do zahraničí, kde se půjčuje třeba v eurech či dolarech. Známí zprostředkovatelé pro zahraniční trh jsou například firmy Mintos, Twino, Viventor, Bondora, EstateGuru nebo Swaper.

Investor Vojtěch má zatím s půjčkami dobré zkušenosti a vrací se mu dobře. „Mám něco málo přes sto aktivních investic, do kterých jsem vložil své peníze. Když se právě dívám na seznam aktivních a problémových investic, mám pouze jednu zesplatněnou půjčku, u které jsem se smířil, že své peníze již nikdy neuvidím,“ uvedl Vojtěch, který pro své investice využívá právě námi zpovídanou společnost.

Kdy se to začne vyplácet

„Investor může začít vydělávat již s první splátkou tj. po měsíci, se splátkou dostane úroky. Jak velký výnos investor dostane záleží na investiční strategii,“ uvedla Hlatká. Poté upřesnila, že skutečná návratnost investice je dlouhodobá. Vojtěch přispěchal na pomoc s konkrétním příkladem toho, jak má investice rozplánované on.

„Mám portfolio investic sestaveno tak, abych všechny své peníze získal do pěti let zpět. Takže předpokládám, že první drobné v podobě výnosu se objeví do tří let,“ popsal Vojtěch. Zároveň uvedl, že veškeré peníze, které se mu vrací ze splátek, ihned vkládá do dalších investic. „Není to jen o výnosu, je to dobře udělaná hra, která mě baví hrát,“ přiblížil investor.

Budoucnost je ve hvězdách

Platforma půjčování lidem, nebo také P2P půjčování, nabírá na popularitě. Dokazují to i čísla, které společnost Zonky pro náš server poskytla. „Těch, kteří si u nás půjčili máme 8 601 a těch, kteří půjčují je 13 862,“ řekla Hlatká. Vojtěch se zatím s tímto typem investice loučit nehodlá. „Zonky od září mění podmínky investorům. Upravují se hlavně poplatky za každou novou investici. Peníze, které jsem do investování vložil, budu stále točit, ale své další setrvání budu ještě zvažovat,“ uvedl.

Zajímavá je rovina, v níž nejde pouze o výnos a co nejlepší úrok. „Velkou roli hraje i fakt, že člověk čas od času může narazit na skvělé příběhy a pomoci lidem, kteří jsou buď v tíživé situaci, nebo mají fajn nápad. Zrovna nedávno jsem přihodil pár peněz za retro hotel nebo třeba na dobrovolnické divadlo. Mnoho investorů se na příběhy dívá skrz prsty, jde jim čistě o výdělek, ale osobně to mám nastaveno jinak,“ vysvětlil svůj postoj investor Vojtěch.

Do začátku by pak poradil, že ačkoliv to zní děsivě, investor musí vždy počítat se ztrátou svých peněz. Rozhodně nikam nevkládat všechno, spíše to, bez čeho se člověk může obejít. „A hlavní rada je spíše ta, ať člověk není zbytečně naivní. Investor do půjček lidem nezbohatne přes noc – ač vypadá například úrok 19,99 % na půjčkách nádherně, realita je trochu jinde,“ dodal Vojtěch s tím, že poplatky a daně udělají své.

Co na to Česká národní banka?

Server EuroZprávy.cz požádal o vyhodnocení rizik půjčování P2P také Českou národní banku (ČNB), ta však odmítla vydat jakékoliv zhodnocení nebo názor. „ČNB při dohledu nad P2P platformami vychází z platných právních předpisů, a to zejména ze zákona o platebním styku,“ uvedla v reakci na dotazy pro náš server Denisa Všetíčková z odboru komunikace ČNB.

„V souladu se zákonnou povinností zachovávat mlčenlivost ale ČNB nezveřejňuje bližší informace o výkonu dohledu nad subjekty, které dohlíží. V této souvislosti též uvádíme, že ČNB je tvůrcem sekundární regulace (vyhlášky) nikoliv však té primární (zákony),“ vysvětlila Všetíčková.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portál pro žádosti podnikatelů o podporu po selhání serveru opět funguje

23.01.2021 15:22 Po opakovaných problémech a výpadku se dnes ráno znovu spustil portál AIS MPO, kde mohou podávat…

Asociace: Situace skiareálů je neúnosná, vláda je musí otevřít

22.01.2021 21:59 Vláda podle Asociace horských středisek (AHS) bere skiareály jako rukojmí. Situace se již stává…

Strategie: Česko má být ekonomikou založenou na inovacích

22.01.2021 15:18 Národní výzkumná a inovační strategie pro inteligentní specializaci ČR chce cílit na to, aby Česko…

Česko patří k zemím s nízkým podílem žen ve vedení firem

21.01.2021 14:05 Česko patří v Evropě k zemím s nízkým podílem žen ve vedení velkých firem. Na žebříčku 18 států…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama