Penta chce koupit předluženou Sazku. Hušákovo vedení musí odejít

Praha - Investiční skupina Penta nabídla pomoc akcionářům zadlužené Sazky při restrukturalizaci sázkové společnosti. Skupina o tom informovala ve středu po jednání se zástupci Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV).

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Zástupcům ČSTV, který je největším akcionářem Sazky, představila investiční skupina svou nabídku na restrukturalizaci sázkové společnosti.

Podle Penty nelze insolvenci a následné vyhlášení konkurzu na Sazku odvrátit bez vstupu finančního investora či strategického partnera, který bude schopen dohodnout se s akcionáři a věřiteli a který dokáže okamžitě posílit likviditu Sazky.

"Potřeba finančních zdrojů pro rok 2011 je zhruba dvě až tři miliardy korun plus další garance, které nový investor musí poskytnout akcionářům a věřitelům," uvedla Penta.

O vstup do Sazky má přitom zájem sama Penta. "Jsme připraveni vložit do akciové společnosti řádově miliardy korun tak, aby se její situace stabilizovala," prohlásil partner investiční skupiny Penta Marek Dospiva.

Podle Dospivy by měl vstup Penty do Sazky smysl pouze tehdy, kdyby investiční společnost získala stoprocentní podíl v Sazce. V takovém případě by na to reagovala také sázková společnost Fortuna, kterou Penta vlastní. "Při teoretickém vstupu do Sazky nebo vzájemných synergiích by Fortuna rozvíjela jiné typy loterií, než jsou klíčové loterie Sazky. Například by se jednalo o loterie s menším objemem jackpotu nebo loterie s větší frekvencí jackpotu," dodal Dospiva.

Svou pomoc podmiňuje investiční skupina kromě dohody s akcionáři a zpracováním plánu restrukturalizace závazků a dohody s věřiteli také bezodkladným odchodem současného vedení Sazky v čele s generálním ředitelem Alešem Hušákem. "Současnou situaci Sazky, která není schopna platit své dluhy, zapříčinila série konkrétních manažerských selhání především Aleše Hušáka. Je nesporným faktem, že Aleš Hušák je zodpovědný za klíčová rozhodnutí, která dovedla Sazku na pokraj bankrotu. Jde především o megalomanské projekty, jako je stavba ekonomicky nenávratné arény v nákladové ceně více než devět miliard korun, financované prakticky stoprocentně z cizích zdrojů. Generální ředitel Sazky veřejně slíbil, že se splácení arény nedotkne plateb do sportovního prostředí, což svědčí buď o jeho naprostém nepochopení ekonomické reality Sazky, nebo o tom, že vědomě lhal," tvrdí Penta. Proto útoky ze strany Aleše Hušáka vnímá jen jako jeho snahu odvést pozornost od jeho manažerských selhání.

Penta zároveň nevyloučila ani prodej O2 arény. "Zpracování plánu a zahájení procesu prodeje neproduktivních aktiv, včetně prodeje Malé arény, případně O2 arény," uvádí Penta jako jeden z předpokladů pro vstup investora do Sazky.

Podle Penty má Sazka po lhůtě splatnosti pohledávky za celkem 1,2 miliardy korun. Třicetidenní lhůta po splatnosti pak vyprší 17. ledna. Nabídka Penty bude platit i po podání návrhu na insolvenci Sazky, skončí však prohlášením úpadku. "V momentě, kdy by soud úpadek prohlásil, tak společnost musí přestat vyplácet všechny platby včetně výher. To by byla pro jakéhokoliv případného investora velmi špatná situace, protože by to velmi zkomplikovalo restrukturalizaci společnosti," doplnil Dospiva.

Témata: Sazka
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vývojáři počítačových her si mnou ruce. Očekávají obrat přes pět…

05.07.2020 09:48 Český herní průmysl očekává v roce 2020 obrat přes pět miliard. K vysokým číslům jim pomohla i…

O COVID nájemné k dnešním 14:00 bylo zadáno 2906 žádostí

03.07.2020 18:17 O dotaci na komerční nájem bylo k dnešním 14:00 zadáno 2906 žádostí, z nichž bylo dokončeno 794 za…

MMR podpoří cestovní ruch částkou 111 milionů. Kapka v moři, komentuje…

03.07.2020 17:14 V rámci Národního programu podpory cestovního ruchu v regionech rozdělí ministerstvo pro místní…

ÚOHS zakázal uzavřít smlouvu na výstavbu první části metra D

03.07.2020 16:56 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal pražskému dopravnímu podniku (DPP) předběžným…

Související:

Právě se děje

Další zprávy