Stát platí za chyby ÚOHS: České dráhy dostaly pokuty zpět a navíc ještě 4 miliony

Brno - České dráhy dostaly od státu zhruba čtyři miliony korun navíc k vráceným pokutám, kterými firmu v minulosti chybně sankcionoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Nejvyšší z nich se vyšplhala na 25 milionů korun a padla za samotný nákup railjetů. Byla to vůbec největší pokuta v historii ÚOHS za veřejné zakázky.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vlaky

Stát musel nejdříve vrátit neoprávněně vybrané pokuty a následně i platit úroky z nich, které se v součtu vyšplhaly na téměř čtyři miliony. ÚOHS případ komentovat nechce. "Vybírání a případné vracení pokut je zcela v kompetenci příslušného celního úřadu," uvedl pouze mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Nejvyšší pokuta byla 25 milionů korun. ÚOHS ale nedokázal sankci obhájit u soudů. České dráhy původně chtěly koupit 16 railjetů, pak poptávku změnily na 15 souprav s odlišnou konfigurací. Nakonec koupily od Siemensu pouze sedm vlaků zhruba za 2,7 miliardy korun. ÚOHS v minulosti tvrdil, že ČD porušily zákon, když zakázku na rekonfiguraci zadaly v jednacím řízení bez uveřejnění.

Úřad uváděl, že firma žádala zásadní změny původního plnění, takže nemohla postupovat bez soutěže. Podle drah byl ale jen rozšířen rozsah původní zakázky, a proto ji zadaly ve zjednodušeném řízení. Krajský soud v Brně se ve většině sporných částí přiklonil k argumentaci Českých drah.

"Pokuta byla ČD vrácena, nicméně bez příslušenství, proti čemuž podaly ČD opravný prostředek - námitky příslušnému celnímu úřadu. Námitky byly zamítnuty, proti zamítavému rozhodnutí se ČD odvolaly a odvolací orgán zrušil rozhodnutí o nepřiznání příslušenství, které činilo 3,6 milionu Kč. Tato částka byla poukázána na účet ČD," uvedl mluvčí firmy Radek Joklík.

ÚOHS následně neobhájil u soudů ani menší pokuty za pronájem lokomotiv Taurus, které soupravy Railjet tahají. V tomto případě musely České dráhy zaplatit milionovou sankci a další pokutu 1,2 milionu korun. Peníze dostaly od státu zpět s úrokem dohromady téměř 400.000 korun.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šmejdi to stále zkoušejí. ČOI udělila pokuty za 2,3 milionu

21.09.2018 10:54 Praha - Organizátoři předváděcích akcí stále porušují povinnost, oznámit informace o konání akce…

Za hračky utratíme před Vánoci přes tři miliardy. Jaké jsou letošní trendy?

20.09.2018 15:20 Praha - České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100…

Tendr na mýtný systém neporušil zákon. ÚOHS zamítl námitky firmy Kapsch

20.09.2018 14:50 Praha - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) znovu rozhodl o tendru na mýtný systém. V novém…

Zahraniční dluh ČR vzrostl na 4,388 bilionu. Největší podíl má bankovní…

20.09.2018 13:55 Aktualizováno Praha - Zahraniční dluh České republiky činil ke konci června 4,388 bilionu korun. Ve srovnání s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama