Nevýhodná transakce? Firma ČD-Informační systémy koupila Chaps, cena vzbuzuje údiv

Praha - Dceřiná společnost Českých drah ČD-Informační systémy (ČDIS) koupila stoprocentní podíl ve firmě Chaps, která Českým drahám dodává prodejní systémy. Transakci dokončila tři dny po volbách. Původně se hovořilo se o tom, že hodnota firmy je jen 120 milionů. Nakonec jde o částku 400 milionů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

České Dráhy
doporučujeme

Napsal to server Zdopravy.cz s odvoláním na své zdroje a registr smluv. Prodávajícím je společnost CHF Holding, která patří zakladateli Chapsu Peteru Chlebničanovi a jeho synovi Tomášovi. Peníze na nákup firmě ČDIS půjčily České dráhy. Součástí kontraktu je také nákup firem patřících pod Chaps, tedy ČSAD SVT Praha, Inprop a SVT Slovakia. České dráhy nákup nepotvrdily ani nevyvrátily.

Vedení ČDIS dostalo už dříve korporátní souhlasy pro nákup Chapsu, transakce se ale zastavila poté, co obchod a jeho cena vzbudil zájem médií a politiků. Proti nákupu těsně před volbami se postavil například předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Člen stejného hnutí, nyní i poslanec za ANO Milan Feranec, přitom z postu šéfa dozorčí rady Českých drah i ČDIS nákup podporoval.

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) požádal dráhy o posudky, zda je transakce výhodná, o nákupu chtěl jednat se zástupci státního dopravce. Počátkem září Ťok hovořil o tom, že by o obchodu mohlo rozhodnout až povolební vedení ministerstva dopravy, které vůči státním Českým drahám vykonává akcionářská práva prostřednictvím řídícího výboru.

ČDIS kupuje Chaps za zhruba desetinásobek ročního zisku. Vedení Českých drah i ČDIS už dříve odmítlo, že by cena byla příliš vysoká. Jejich představitelé argumentovali především znaleckým posudkem, který cenu stanovil i přes půl miliardy korun. Data od Chapsu kupuje exkluzivně Mafra pro službu Idos.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní dluh stoupl o desítky miliard, na každého Čecha připadá 158 tisíc

18.10.2019 15:49 Státní dluh letos ke konci září stoupl o 63,2 miliardy na 1,685 bilionu korun. Informovalo o tom…

Česko vyhrálo mezinárodní spor. Verdikt v kauze Viktoriagruppe platí

18.10.2019 13:41 Ministerstvo financí uspělo v mezinárodním sporu s insolvenčním správcem zkrachovalé společnosti…

Letiště Praha během léta praskalo ve švech. Kolik cestujících odbavilo?

17.10.2019 11:49 Letiště Praha odbavilo během letní sezóny 5,81 milionu cestujících, což je o šest procent více než…

Škoda Auto bude lacinou značkou? Odbory ztrhaly strategii Volkswagenu

17.10.2019 10:00 Odbory automobilky Škoda Auto kritizují chystanou strategii koncernu Volkswagen, který podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama