Rekordní pokutu pro Kaufland musí znovu projednat Krajský soud Brno

Brno - Nejvyšší správní soud vrátil do hry rekordní pokutu 22 milionů Kč pro Kaufland. Řetězec podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zneužil významné tržní síly.

Přidejte svůj názor

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)
doporučujeme

Případ bude řešit Krajský soud v Brně, který původně pokutu zrušil. Jeho verdikt nyní neplatí.

Případ je důležitý i tím, že jde o první rozhodnutí antimonopolního úřadu v oblasti významné tržní síly, které přezkoumal soud. V minulosti totiž panovaly nejasnosti jak zákon, který měl hlídat řetězce, vykládat. Odborníci kvalitu zákona kritizovali.

"Legislativně technická úroveň zákona o významné tržní síle vykazuje velké slabiny a nedostatky a ve svém důsledku umožňuje vícero výkladů pojmu významné tržní síly," uvedl loni Krajský soud v Brně ve svém rozhodnutí. ÚOHS použil absolutní výklad. V případě pochybností, které vyplývají z nejasného zákona, měl ale úřad prý zvolit výklad mírnější. S tím ÚOHS nesouhlasil, a proto se případ dostal až k Nejvyššímu správnímu soudu.

Antimonopolní úřad dal původně Kauflandu pokutu 13 milionů, po odvolání firmy ji ale zvedl na více než 22 milionů. Firma podle ÚOHS porušila zákon, když sjednávala s nadpoloviční většinou svých dodavatelů zemědělských a potravinářských produktů platební lhůty delší než 30 dní a platby takto i realizovala.

Obchodní řetězec dál sjednával s 95 procenty svých dodavatelů zemědělských a potravinářských produktů pro případ postoupení pohledávky třetím osobám povinnost hradit vedle nákladů spojených se zpracováním této agendy ještě poplatek v čtyřprocentní výši pohledávky. "Současně Kaufland pro případ úhrady faktur dodavatelům před lhůtou splatnosti účtoval takzvané dodatečné skonto ve výši 0,5 procenta z předčasně uhrazené faktury za každý započatý týden, o který byla faktura dříve uhrazena," uvedl už dříve místopředseda ÚOHS Hynek Brom.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změní ČNB úrokové sazby? Rozhodování bude tentokrát složitější, soudí…

15.12.2019 10:58 Bankovní rada České národní banky nechá na zasedání ve středu 18. prosince úrokové sazby beze změny…

Kolik má Česko uhlí? Zásoby k vytěžení se povážlivě tenčí

15.12.2019 10:03 Zásob hnědého a černého uhlí připravených k vytěžení v Česku ubývá. ČTK to řekl vedoucí odboru…

Citic Europe Holdings má nového šéfa, Slavii nadále řídí Tvrdík

14.12.2019 16:40 Aktualizováno Předsedou představenstva CITIC Europe Holdings se stal Cchaj Chua-siang, který je také předsedou…

Co přinese Ježíšek? Toto jsou hity letošních Vánoc

14.12.2019 12:02 O letošních Vánocích najdou Češi pod stromečkem v porovnání s loňskem častěji výrobky pro chytrou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama