Menší firmy se spravedlnosti nedovolají? Vymáhání škod v Česku nefunguje

Brno - Soukromoprávní vymáhání škod způsobených například kartely v Česku příliš nefunguje. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zatím zaznamenal jen jeden případ, ve kterém byl žalobce alespoň částečně úspěšný.

Přidejte svůj názor

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)
doporučujeme

ÚOHS stíhá kartely nebo zneužití dominantního postavení. Subjekty, které jsou tímto jednání postiženy, pak mohou žádat soudně o náhradu škody. "Úspěšnost těchto případů je zanedbatelná. Zaznamenali jsme jen jediný rozsudek, ve kterém byl žalobce, a nadto jen částečně, úspěšný," uvedl poradce předsedy ÚOHS Michal Petr.

Téměř v polovině případů, které se mu podařilo obesláním soudů zjistit, žalobce žalobu stáhnul. Podle Petra to napovídá tomu, že nároky žalobce byly zřejmě aspoň částečně uspokojeny mimosoudně. Postiženými bývají obvykle menší firmy, které protizákonné jednání kartelů postihne nejvíc.

Změny do této oblasti by měl přinést nový zákon, který nabyl účinnosti letos v září. Norma v reakci na evropskou směrnici sjednocuje pravidla náhrady škody s ostatními zeměmi EU. Zavádí přesnější a komplexnější pravidla pro případy civilních soudních řízení o náhradách škody.

Zákon mimo jiné stanoví, že pokud hospodářskou soutěž omezí společným jednáním více škůdců, hradí škodu společně a nerozdílně. Soud nebude mít právo rozhodnout, že ji nahradí podle své účasti na škodlivém následku. Škoda se má nahrazovat v plné výši, ale náhrada nesmí vést k nadměrnému obohacení. Právo na náhradu se promlčí po pěti letech. Zákon také zavádí domněnku, že omezováním hospodářské soutěže ve formě kartelu vzniká škoda.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Expert: Koronavirus Covid-19 může snížit české HDP jako při měnové krizi

26.02.2020 11:51 Koronavirus, který postupně zasahuje další státy Evropy, může způsobit pokles české ekonomiky…

Avast loni zvýšil čistý zisk o pětinu na 322 milionů dolarů, letos…

26.02.2020 09:35 Aktualizováno Antivirová firma Avast loni zvýšila čistý zisk o 19 procent na 322,3 milionu USD, tedy v přepočtu 7…

Avast podle loni zvýšil tržby na 19,8 miliardy korun

26.02.2020 03:11 Antivirová firma Avast loni podle svého odhadu zvýšila tržby zhruba o šest procent na 860 milionů…

Moody's: Růst české ekonomiky letos zpomalí asi na dvě procenta

25.02.2020 16:24 Růst české ekonomiky v letošním a příštím roce zpomalí asi na dvě procenta. Ve své výroční zprávě o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama