Menší firmy se spravedlnosti nedovolají? Vymáhání škod v Česku nefunguje

Brno - Soukromoprávní vymáhání škod způsobených například kartely v Česku příliš nefunguje. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zatím zaznamenal jen jeden případ, ve kterém byl žalobce alespoň částečně úspěšný.

Přidejte svůj názor

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)
doporučujeme

ÚOHS stíhá kartely nebo zneužití dominantního postavení. Subjekty, které jsou tímto jednání postiženy, pak mohou žádat soudně o náhradu škody. "Úspěšnost těchto případů je zanedbatelná. Zaznamenali jsme jen jediný rozsudek, ve kterém byl žalobce, a nadto jen částečně, úspěšný," uvedl poradce předsedy ÚOHS Michal Petr.

Téměř v polovině případů, které se mu podařilo obesláním soudů zjistit, žalobce žalobu stáhnul. Podle Petra to napovídá tomu, že nároky žalobce byly zřejmě aspoň částečně uspokojeny mimosoudně. Postiženými bývají obvykle menší firmy, které protizákonné jednání kartelů postihne nejvíc.

Změny do této oblasti by měl přinést nový zákon, který nabyl účinnosti letos v září. Norma v reakci na evropskou směrnici sjednocuje pravidla náhrady škody s ostatními zeměmi EU. Zavádí přesnější a komplexnější pravidla pro případy civilních soudních řízení o náhradách škody.

Zákon mimo jiné stanoví, že pokud hospodářskou soutěž omezí společným jednáním více škůdců, hradí škodu společně a nerozdílně. Soud nebude mít právo rozhodnout, že ji nahradí podle své účasti na škodlivém následku. Škoda se má nahrazovat v plné výši, ale náhrada nesmí vést k nadměrnému obohacení. Právo na náhradu se promlčí po pěti letech. Zákon také zavádí domněnku, že omezováním hospodářské soutěže ve formě kartelu vzniká škoda.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firmy se děsí brexitu. Automobilky začaly propouštět

15.10.2019 17:47 Zhruba čtyři pětiny britských firem působících v automobilovém průmyslu se obávají, že odchod…

Škoda "nakopne" trh s elektromobily, příští rok chce v ČR prodat 3200 vozů

15.10.2019 16:56 Škoda Auto plánuje v příštím roce prodat v Česku nejméně 3200 aut na elektrický pohon. Z toho 2500…

Česko si pohoršilo v žebříčku konkurenceschopnosti. Co ho táhne ke dnu?

15.10.2019 16:43 Česko spadlo v mezinárodním žebříčku konkurenceschopnosti za období 2019/2020 Světového…

Hrozí Česku ekonomická recese? Člen bankovní rady prozradil, co nás čeká

15.10.2019 13:00 Česká ekonomiky by se neměla dostat do recese, zpomalení růstu pod potenciál ekonomiky ovšem může…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama