Nejdražší věc v Česku? Jaká je hodnota korunovačních klenotů?

Po dvou letech budou opět vystaveny korunovační klenoty na Pražském hradě. V pondělí 15. ledna je vyzvednou klíčníci a uloží je do Vladislavského sálu. Korunovační klenoty pak může veřejnost vidět do 23. ledna 2018. Poté se opět uloží do komory v chrámu sv. Víta.

České korunovační klenoty jsou souborem předmětů ze sbírky Svatovítského pokladu a sloužily jako odznaky (insignie) vlády a moci českých králů. Udělovaly se při korunovaci.
doporučujeme

V pondělí 15. ledna vyzvednou všichni klíčníci z komory chrámu sv. Víta na Pražském hradě korunovační klenoty, aby je přemístili do Vladislavského sálu, kde budou od dalšího dne týden zpřístupněny veřejnosti.Insignie půjdou vyzvednout majitelé sedmi klíčů - prezident republiky, předseda vlády, arcibiskup pražský, předseda Poslanecké sněmovny, předseda Senátu, děkan Metropolitní kapituly u sv. Víta a primátorka hlavního města Prahy. Výstava korunovačních klenotů se koná k příležitosti oslavy dvaceti pěti let samostatné České republiky a rovněž sta let od vzniku Československa. 

Klenoty jsou vystavovány vždy při zvláštní příležitosti. Příkladem můžou být výročí vzniku státu, jmenování prezidenta a podobně. Naposledy byly klenoty vystaveny v květnu 2016 při příležitosti sedmistého výročí od narození českého krále Karla IV. Významné české insignie jsou pod sedmi zámky od roku 1791, kdy se klenoty vrátili z Vídně zpět do Prahy. Umístěny tehdy byly v chrámu sv. Víta v korunním archivu za Svatováclavskou kaplí, za železnými dveřmi s pěti zámky. Tam byly uloženy do skříně, která měla další dva zámky, od nichž měli klíče dva strážci klenotů.

Pro Českou republiku mají nevyčíslitelnou hodnotu, protože klenoty se používaly pokaždé, když byl korunován český král. Ať už byly klenoty kvůli ohrožení někam odvezeny a skryty, vždycky se vrátily do Prahy, aby mohl být s nimi korunován nový česká král. Mezi insignie patří svatováclavská koruna, královské jablko, královské žezlo a korunovační plášť. 

Nejznámější a patrně nejcennější je svatováclavská koruna, kterou nechal ke své korunovaci v roce 1347 vyrobit Karel IV. Poté ji dal svému následovníkovi Václavu a dále a dále sloužila ke korunovaci dalších českých králů. Na koruně je celkem 19 safírů, 44 spinelů, 1 rubín, 30 smaragdů a 20 perel. Mezi safíry je jeden velmi drahocenný, původně ze Srí Lanky a patří mezi vůbec největší modré safíry na světě. Návštěvníci si jej budou moci pořádně prohlédnout zblízka, protože letos bude koruna vystavena ve skleněné vitríně, kde si ji můžou prohlédnout ze všech stran.

Královské jablko je ze zlata o ryzosti osmnácti karátů. Skládá se ze dvou polokoulí, které jsou spojeny ozdobným prstencem, vysokého křížku, červených spinelů, modrých safírů a perel. Na horní polokouli je zobrazen příběh Davida - jeho jmenování králem a zápas s Goliášem. Na dolní polokouli je zobrazen klečící Adam před Stvořitelem, jeho uvedení do ráje a Stvořitel varující Adama a Evu před stromem poznání.

Žezlo má rovněž osmnáct karátů zlata. Je šedesát sedm centimetrů dlouhé a váží lehce přes jeden kilogram. Je zdobeno čtyřmi safíry, pěti spinely a šedesáti dvěma perlami. Poslední insignií je korunovační plášť, který je vyroben z luxusní hedvábné tkaniny, jež je známá pod pojmem zlatohlav. Po celém obvodu je lemován bílou kožešinou z hranostaje, tzv. hermelínem, jemuž se přezdívá kožešina králů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O COVID nájemné k dnešním 14:00 bylo zadáno 2906 žádostí

03.07.2020 18:17 O dotaci na komerční nájem bylo k dnešním 14:00 zadáno 2906 žádostí, z nichž bylo dokončeno 794 za…

MMR podpoří cestovní ruch částkou 111 milionů. Kapka v moři, komentuje…

03.07.2020 17:14 V rámci Národního programu podpory cestovního ruchu v regionech rozdělí ministerstvo pro místní…

ÚOHS zakázal uzavřít smlouvu na výstavbu první části metra D

03.07.2020 16:56 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal pražskému dopravnímu podniku (DPP) předběžným…

Krok Slovinska poškozuje cestovní ruch, stěžují si české cestovky

03.07.2020 16:41 Vyřazení České republiky ze seznamu bezpečných zemí, o kterém rozhodla slovinská vláda, podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy