Koruna posílí, výpadek exportu bude 293 miliard Kč, říkají exportéři

Praha - Asociace exportérů uvádí, že česká měna vůči euru letos posílí do sedmi procent a příští rok o 3,3 procenta. Letošní výpadek v exportu by v takovém případě proti loňsku činil 293 miliard korun.

Přidejte svůj názor

CZK

Předpověď vývoje kurzu koruny k euru, kterou dnes zveřejnila Česká národní banka, je podle asociace optimistická. Česká měna dnes uzavřela na 25,17 Kč/EUR, což je nejsilnější hodnota za posledních více než pět let. Vůči dolaru je kurz 20,18 Kč/USD, nejsilnější od léta 2014.

Česká národní banka odhaduje v letošním roce průměrný kurz koruny vůči euru 24,90, příští rok počítá s posílením na průměrných 24,50 Kč/EUR. Guvernér ČNB Jiří Rusnok upozornil, že prognóza kurzu koruny nepředstavuje závazek ČNB a nelze ji interpretovat ani jako žádoucí úroveň kurzu.

„I když většina vývozců má kurz na jeden až dva roky předkoupený (zajištěný), přibližování kurzu eura k hodnotě 24,00 Kč přinese nemalé problémy většině průmyslu," uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Loni podle odhadů exportérů stoupl vývoz na rekordních 4,15 bilionu korun.

Podle Svazu průmyslu a dopravy by ale predikce kurzu ČNB neměla firmy šokovat - pouze potvrdila pravděpodobný směr vývoje kurzu. Reálné podle svazu je, že letos může česká měna vůči euru v průběhu roku klesnout pod 25 Kč a bude dále posilovat. "Firmy s tím ale počítají a zajišťují se proti postupnému posilování koruny například i tím, že používají euro i v tuzemských transakcích," uvedla mluvčí svazu Eva Veličková.

Hospodářská komora počítá s tím, že letos bude koruna k euru zhodnocovat jen mírně, uvedla analytička komory Karina Kubelková. „Ve směru silnějšího kurzu bude letos působit příznivý vývoj české ekonomiky a zvyšování sazeb ČNB. Naopak posilování koruny budou brzdit ti zahraniční investoři, kteří budou postupně uzavírat své pozice. Výsledkem posílení bude zřejmě další tlumení atraktivity vývozů, dodala s tím, že v roce 2018 proto neočekává rekordní čísla přebytku bilance zahraničního obchodu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman jmenoval Michla a Holuba do rady ČNB, Babišův poradce se zařadí k …

21.11.2018 15:57 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval novými členy bankovní rady ekonomy Aleše Michla (41) a Tomáše…

Žena se domáhala oplodnění spermatem zemřelého, ÚS její stížnost zamítl

21.11.2018 15:39 Ústavní soud dnes zamítl stížnost ženy, která se u soudů nižších instancí neúspěšně domáhala…

Jak hospodaří katolická církev v Česku? Její hlavní poslání není zrovna…

21.11.2018 15:01 Na své hlavní poslání, tedy na duchovní činnost, loni česká katolická církev vynaložila 2,87…

Ťok po kritice otočil. Vládě zatím nenavrhne privatizaci ČD Cargo

21.11.2018 14:57 Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) zatím nebude v nejbližší době vládě navrhovat prodej prodej…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama