Soud kvůli bytům po OKD: Miliardář Krúpa chce předvolat Sobotku, Bakalu i Teličku

Ostrava - Společnost ARC equity services chce předvolat expremiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a další bývalé ministry, místopředsedu Evropského parlamentu Pavla Teličku a bývalé spolumajitele OKD Viktora Koláčka a Zdeňka Bakalu jako svědky ve sporu, který začne ve čtvrtek řešit Okresní soud v Ostravě.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Bohuslav Sobotka, bývalý premiér ČR
doporučujeme

ARC slovenského miliardáře Pavola Krúpy se domáhá 856.000 korun jako náhrady škody za jeden z bývalých bytů OKD, který jejich vlastníci, společnost Residomo (bývalé RPG Byty) a předtím RPG Industries, neprodali nájemníkům.

Přes 43.000 bývalých hornických bytů koupila od státu v roce 2004 spolu s šestačtyřicetiprocentním podílem v těžební společnosti OKD skupina Karbon Invest podnikatelů Koláčka a Petra Otavy (zemřel v roce 2015). O dva měsíce později svůj celý podíl v OKD, téměř 96 procent, prodala kyperské investiční společnosti RPG Industries vedené Bakalou. Byty pak vlastnila dceřiná společnost RPG Byty.

Podle privatizační smlouvy měli mít nájemníci v případě prodeje bytů předkupní právo a měli je koupit za netržní ceny. Firma jednotlivé byty neprodávala, v roce 2015 ale celou společnost koupili noví majitelé a později ji přejmenovali na Residomo. Za nové majitele vystupuje mezinárodní společnost Round Hill Capital, která sídlí v Londýně.

Krúpově firmě postoupila své pohledávky nájemnice jednoho z bytů. Škoda podle firmy vznikla nájemníkům tím, že nebyla dodržena povinnost přednostní nabídky za zvýhodněnou cenu. Suma 856.000 korun, kterou ARC vymáhá, představuje rozdíl mezi částkou, na niž byl jeden byt oceněn při privatizaci (40.000 korun), a cenou bytu dle pozdějšího znaleckého posudku (896.000 korun). Kdyby Krúpa s žalobou uspěl, otevřelo by to zřejmě cestu pro další nájemníky bývalých hornických bytů.

Sobotka byl v roce 2004 ministrem financí. Krúpa chce jako svědky k soudu předvolat ještě tehdejší ministry průmyslu Milana Urbana, zdravotnictví Marii Součkovou (všichni ČSSD), zahraničí Cyrila Svobodu a životního prostředí Libora Ambrozka (oba KDU-ČSL). Telička byl dříve členem představenstva společnosti NWR, jíž patřilo OKD.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vegetariánské burgery jsou hitem, v Česku ho nabízí další fastfood

12.11.2019 13:45 K burgerům bez masa se přiklání stále více výrobců potravin a gastronomických podniků. Po Nestlé ČR…

Česko čekají horší časy? Ekonomická aktivita klesá, firmy jsou méně…

12.11.2019 13:21 Malé a střední firmy pro nejbližší období zůstávají optimistické, i když méně než v předchozích…

Česko se hemží "spícími firmami". Představují riziko, upozorňují experti

12.11.2019 13:18 Aktualizováno V Česku je pětina takzvaných spících firem. V obchodním rejstříků je podle analýzy poradenské…

ČEZ a Eurohold podaly žalobu na bulharský úřad, jde o smlouvu za miliardy…

12.11.2019 12:48 Energetická společnost ČEZ i bulharská firma Eurohold podaly každý za sebe správní žalobu proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama