Kolik stojí smrt v Česku? Tolik, že se vyplatí zůstat naživu

Smrt jednou čeká každého z nás. I přes řadu očividných nevýhod má jednu výhodu, a to tu, že poté se už nemusíme o nic starat. Práci tím ale přiděláme našim blízkým, kteří se musí vypořádat s pozůstalostí a pohřbem. Jakkoliv smutné se to může zdát, pořád jde o byznys, který musí někdo zaplatit. A rozhodně nejde o malé částky.

Hřbitov
doporučujeme

Smrt v rodině je vždycky tragickou záležitostí, s níž se příbuzní často vyrovnávají ještě dlouho poté. Truchlící si však nemohou dovolit psychicky se zhroutit a vyrovnávat se se ztrátou. Je potřeba zařídit potvrzení o úmrtí, postarat se o uchování těla a zařídit pohřeb. A právě ten je pro rodiny často velkou finanční ránou.

Lze říci, že mrtvého již netrápí nic, ovšem je zvykem a pro některé i otázkou cti uspořádat důstojný pohřeb. Protože je toto téma ve společnosti tabu, mnoho lidí je zmatených, protože neví, co všechno se od nich očekává. Naštěstí mohou pomoci pohřební služby, které si to nechají pěkně zaplatit.

Kolik tedy stojí umřít? Je třeba vzít v potaz, že pohřeb není ihned po smrti, tělo je tedy třeba někde uskladnit. Lidé často nechávají otevřenou rakev při obřadu, v tom případě je mrtvého nutné obléci a upravit. Obřadní síň, zaměstnanci, dekorace, parte… To všechno se připojuje na váš účet.

Pak je třeba sehnat rakev nebo urnu a místo, kde člověka pohřbít. Mnoho lidí má rodinný hrob, kam se mohou členové ukládat. Jiní ho musí pronajímat od hřbitovů. Za pohřební místo se platí poplatky na několik let dopředu. Další náležitostí je pohřební hostina, neboli kar. Ten započítávat nemusíme.

K úmrtí často dochází přímo v nemocnici. Tam s úmrtím poplatky spojeny nejsou, vše hradí pojišťovna. Tělo nemocnice 2 dny uchovává zdarma, pak stojí každý den zhruba 350 korun. Některé pohřební služby ale nabízí uchování u nich. V pražských pohřebních službách může jeden den stát i 600 korun.

Pak přijde pohřeb sám o sobě. Před ním je třeba rozeslat parte, za které si pohřební služby účtují mezi 500 a 1000 za deset kusů, zaslání pak stojí 575. Ušetřit můžete, pokud necháte parte rozeslat e-mailem místo pošty. To váš u Pohřebního ústavu hlavního města Prahy vyjde na 230 korun.

Rakev také není zrovna nejlevnější. Ty nejjednodušší vás vyjdou na přibližně 5000 korun, u dražších můžete zaplatit i 40 000, záleží na tom, co chcete a také jestli se jedná o rakev do hrobu nebo do hrobky. Ty do hrobky vyjdou na víc.

Přeprava vás taky něco bude stát. Po Praze jsou ceny okolo 1500 korun za jednu cestu. Pokud chcete dál, budete platit od kilometru.

Pohřeb sám o sobě také něco stojí. Pohřební ústav hl. m. Prahy mrtvého zpopelní za 2185 korun. Vykopání hrobu vás přijde na 3000 a spuštění rakve do hrobu nebo umístění do hrobky stojí 370 korun. Provedení samotného obřadu v pohřební síni může stát až 7 000, pokud k němu chcete vzpomínkový film s řečníkem, připravte si dalších 5 až 16 tisíc.

Pokud se tedy počítají základní položky, pohřbení v rakvi s obřadem a minimální výzdobou vyjde na minimálně 60 000, pokud musíte nechat hloubit hrob a pořídit náhrobní desky. Kremace s obřadem, minimální výzdobou a rozsypání po rozsypové loučce vyjde na přibližně 13 000. Mnoho společností nabízí akční ceny a levnější pohřby, kdy je ozdoba zapůjčená a tělo je pohřbeno na hřbitově blízko služby.

Když si pohřeb nemůžete dovolit, nebo pokud je zemřelý bez domova, o pohřeb se postará stát. Jedná se o takzvané sociální pohřby. Povinnost pohřbít má obec, která si může vybrat mezi pohřbením žehem či pohřbením do země. A zpětně si obec nechá proplatit pohřeb od Ministerstva pro místní rozvoj.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nezaměstnanost v ČR stoupla na 3,8 procenta. Příčinou není pouze…

05.08.2020 10:41 Nezaměstnanost v Česku stoupla v červenci na 3,8 procenta z červnových 3,7 procenta. Příčinou…

Tržby obchodníků v červnu klesly o dvě procenta, Češi méně utrácí za…

05.08.2020 10:32 Tržby českých obchodníků v červnu po očištění meziročně klesly o dvě procenta, meziměsíčně stouply…

ODS nabízí Babišovi pomoc se zrušením superhrubé mzdy, TOP 09 upozornila…

04.08.2020 17:13 Aktualizováno Zrušením superhrubé mzdy a zavedením patnáctiprocentní daně z příjmů by rozpočet podle výpočtů ODS…

Nákupní skenery se osvědčily při karanténě, nově je zavádí Albert

04.08.2020 16:57 Využití nákupních skenerů pro bezkontaktní nákup zboží v prodejních sítích Globus a Makro za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama