SkyToll/CzechToll nabídl za mýto o 2,7 miliardy méně než Kapsch

Praha - Konsorcium firem CzechToll a SkyToll nabídlo o 2,7 miliardy Kč nižší náklady na provoz mýtného systému, než byla druhá nejlepší nabídka společnosti Kapsch. Konsorcium nabídlo pro výběr mýta satelitní technologii (GNSS). K určování polohy vozidel bude využit systém identifikace GPS s možností rozšíření o evropský systém GALILEO. Pro účely kontroly pak bude využita nynější mikrovlnná technologie na kontrolních branách.

Dálnice D11
doporučujeme

Firmy CzechToll a SkyToll zvítězily v tendru s nabídkou nákladů 10,75 miliardy korun na vybudování a provoz mýtného systému po roce 2019 po dobu deseti let.

"Konsorcium obou společností je po vyřešení námitek, které u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže vznesl dosavadní provozovatel společnost Kapsch, připraveno k okamžitému podpisu příslušných smluv tak, aby nový systém byl plně funkční k 1. lednu 2020," uvedl mluvčí konsorcia Miroslav Beneš.

Společnost CzechToll je v konsorciu strategickým partnerem a její účast je součástí strategie investiční skupiny PPF v oblasti telekomunikační infrastruktury. Firma SkyToll, která provozuje mýtný systém na Slovensku, je dodavatelem technického řešení.

Ministerstvo vybralo vítěze na základě doporučení komise, která hodnotila čtyři nabídky. Tendru se zúčastnil ještě dosavadní provozovatel mýtného systému Kapsch, maďarský National Toll Payment Services a německá firma T-Systems. Smlouvu s dodavatelem by stát mohl uzavřít na podzim. Celkem by měl systém během deseti let vybrat 140 až 150 miliard Kč.

Prostřednictvím mikrovlnných mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic a vybraných částech silnic první třídy. Celkem se výběr mýta vyšplhal na zhruba 90 miliard korun. Náklady na provoz systému činí přibližně 15 procent z celkové vybrané částky. Nový systém by měl být levnější.

"Dneškem ovšem výběrové řízení na provozovatele systému elektronického mýta ještě nekončí. Informoval jsem vládu, že ÚOHS přezkoumává celý tendr a zatím nesmíme uzavřít smlouvu s vítězem. Zároveň lze očekávat, že neúspěšní uchazeči podají proti výběru nejvýhodnější nabídky námitky. Pokud nebude zadávací řízení zrušeno, očekáváme na podzim podepsání smlouvy tak, aby měl nový provozovatel 14 měsíců na přípravu a následné převzetí systému elektronického mýta," uvedl dnes ministr dopravy Dan Ťok.

"Úřad ve věci mýtného systému rozhodne v řádném termínu," sdělil na dotaz mluvčí ÚOHS Martin Švanda bez dalších podrobností.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ropa je nejdražší od zabití Sulejmáního, čeští řidiči se musí připravit na…

06.03.2021 07:06 KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY - Ceny ropy typu Brent letí vzhůru. Dnes ráno středoevropského času…

Kaufland zavádí do prodeje antigenní samotesty

06.03.2021 06:55 Obchodní řetězec Kaufland se od počátku pandemie snaží zajistit maximální bezpečí pro zákazníky i…

Ztráty lyžařských areálů se pohybují v milionech

04.03.2021 13:50 Ztráty lyžařských areálů v Jihomoravském kraji za letošní sezonu jsou v milionech korun. Sezona…

Podnikání ukončilo nebo přerušilo o 2500 lidí méně než před rokem

04.03.2021 10:38 Své podnikání za posledních 12 měsíců, které byly v ČR ovlivněny řadou opatření proti šíření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama