Dvě třetiny starožitníků neprošly kontrolou ČOI

Praha - Česká obchodní inspekce (ČOI) se v roce 2017 zaměřila na kontroly prodeje předmětů kulturní hodnoty a kulturních památek. Během dvou měsíců provedla kontroly v 71 starožitnictvích, prodejních galeriích, bazarech a dalších provozovnách, které nabízí starožitné zboží.

Přidejte svůj názor

čoi

Porušení právních předpisů zjistila ve 46 případech, což je téměř 65 % pochybení. Ze strany prodejců nejčastěji docházelo k nákupu nebo přijetí zboží bez toho, aby došlo k identifikace klienta, který toto zboží prodával

"Za relativně krátkou dobu dvou měsíců, po které kontrolní akce probíhala, byl zjištěn poměrně vysoký počet porušení zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Z těchto důvodů plánuje Česká obchodní inspekce v těchto kontrolách pokračovat i v roce 2018," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Podle Asociace starožitníků, která zastupuje malý zlomek restaurátorů a sběratelů, šlo o porušení právních předpisů v dílčích úkonech. Při nákupu zboží vypisuje obchodník s prodávajícím vždy podrobnou kupní smlouvu a klienta identifikuje podle občanského průkazu. Někteří kontrolovaní obchodníci však podle informací asociace nezjišťovali, zda je prodávající politicky exponovanou osobou. Buď o povinnosti nevěděli, nebo neuměli prověření provádět v praxi. "Bohužel návod jak přesně a korektně u takto závažné kontroly postupovat, podnikatelům nikdo neposkytl, ačkoliv jsou řádně zaevidovaní u živnostenských a finančních úřadů, a pokud je nám známo, ani neexistuje," sdělil ČTK prezident asociace Jan Neumann.

Asociace upozornila, že je pro obchodníky velmi obtížné kontrolovat kvůli nebezpečí legalizace výnosů z trestné činnosti a financování terorismu soukromé osoby prodávající položky za stovky korun či jednotky tisíc korun ze svého osobního majetku, což jsou nejčastější nákupy v malých obchodech. Opatření podle asociace snižuje vážnost velmi důležitého zákona a měl by být novelizován.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odboráři Severočeských dolů vstupují do stávkové pohotovosti

16.01.2019 14:35 Aktualizováno Odboráři ze Severočeských dolů (SD) vstupují do stávkové pohotovosti. Důvodem je dosavadní neúspěch…

Vláda vypracuje strategii pro umělou inteligenci, bude řešit i etické…

16.01.2019 12:06 Vláda by měla do poloviny roku zpracovat národní strategii pro umělou inteligenci. Podílet se na ní…

Čeští exportéři trnou hrůzou: Divoký brexit přinese obrovské potíže

16.01.2019 10:51 Odmítnutí brexitové dohody v britském parlamentu je podle Asociace exportérů pro podniky, exportéry…

Ceny v průmyslu letí vzhůru. Zdražují kovy, elektřina i plyn

16.01.2019 10:47 Ceny průmyslových výrobců v prosinci zpomalily meziroční růst na 2,4 procenta z listopadových 3,9…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama