Vítkovice Heavy Machinery obnovily chod ocelárny a ruší omezení

Ostrava - Společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM) ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka dnes obnovila chod ocelárny, zrušila omezení výroby a vrací se ke standardnímu pracovnímu rytmu. Kvůli nedostatku provozního kapitálu byla od poloviny ledna část zaměstnanců doma s 80 procenty náhrady mzdy. Obnovení výroby souvisí s pokračující reorganizací podniku, jehož řízení postupně přebírá nový majitel, společnost SPV VTK Jaroslava Strnada. ČTK to dnes řekla mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

Přidejte svůj názor

Průmysl

"Rozjezd ocelárny je naprosto klíčový moment pro obnovení důvěry trhu, zejména německého, na který směřuje podstatná část produkce," uvedl obchodní ředitel VHM Jiří Brož.

Firma má podle něj rozjednanou řadu zakázek v různých oborech, například obnovitelné zdroje, metalurgie, lodní díly. "V horizontu dvou třech měsíců se zásadně zlepší zakázková nabranost, která dneska, řekněme, je zhruba na dva dva a půl měsíce. Jsou to zákazníci, kteří s námi byli ochotni posunovat neustále termíny dál. Teď to tady rychle splníme a během dvou třech měsíců se to zakázkově doplní," řekl Brož.

Získat zpět důvěru zákazníků podle něj nebude jednoduché. "Nicméně jsem přesvědčený, že v horizontu pěti šesti měsíců, minimálně do konce roku, získáme hlavní zákaznické portfolio zpátky, tak ať rok 2019 je nastartovaný na plný výkon a dosáhne se plánovaných ukazatelů," řekl Brož.

Kijonková uvedla, že rozjezd všech provozů zahájila firma postupně, jakmile se jí podařilo najít strategického investora. Takzvané studené procesy, tedy obrábění a montáže, se rozběhly už 20. března. "Klíčový je ale start ocelárny, tedy výroby tekuté oceli v přímé návaznosti na slévárnu a kovárnu a všechny další výroby," uvedl ředitel VHM Vlastimil Molek. Doplnil, že restart nastal přesně v termínu, který společnost zákazníkům předem avizovala.

Vedoucí ocelárny Aleš Opler řekl, že opětovný rozjezd provozu byl složitý, zvláště vzhledem k tomu, že ocelárna stála přes zimní měsíce, kdy v únoru uhodily velké mrazy. "Jelikož je tu spousta chladicích vodních okruhů, tak na spoustě míst bylo popraskané potrubí a to všechno jsme museli během tří týdnů spravit. Jak pomocí ostatních nákladových středisek, tak i externích firem, i firmy od nového majitele, pana Strnada, nám pomohly a poslaly svářeče, abychom rozjetí ocelárny stihli co nejdříve," řekl Opler.

Ocelárna bude mít ještě krátkou odstávku kvůli dokončení oprav, které se nestihly. "Pak pevně věřím, že budeme mít dostatek zakázek a budeme už pokračovat plynule ve výrobě," řekl Opler.

Podnik má asi 900 zaměstnanců. V problémových měsících část lidí z firmy odešla. Vedení se teď hlavně zkušené pracovníky a lidi z technických pozic snaží přesvědčit, aby se vrátili. "Některé lidi už se nám podařilo přesvědčit, aby nastoupili třeba od 1. 6. zpátky do firmy," řekl Molek.

Vítkovice Heavy Machinery jsou producentem ocelí a výrobků z nich, včetně produktů pro energetiku. Vyvážejí do zemí EU, ale také do Ruska, Kanady, Brazílie nebo Indie. V březnu na sebe firma podala insolvenční návrh a zároveň oznámila, že do ní vstupuje nový investor. Společnost uvedla, že do neuspokojivé ekonomické situace se dostala v důsledku dlouhodobé krize na trhu v oboru strojírenství. Podle insolvenčního návrhu dluží VHM téměř tři miliardy korun a mají více než 300 věřitelů. Soud podniku povolil reorganizaci.

Ve skupině Vítkovice Machinery Group je přes 20 firem, celkem mají asi 3000 zaměstnanců. Předloni se čtyři firmy ze skupiny dostaly do finančních potíží: Vítkovice Power Engineering později skončily v konkurzu, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Revmont mají povolenou reorganizaci a reorganizace Vítkovic Envi už úspěšně skončila. Ze skupiny se před rokem osamostatnil lahvárenský Cylinders Holding, několik firem skupina prodala.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kladenskou Poldi koupila firma Opimo Trade, šlo už o pátou dražbu

18.01.2019 17:38 Aktualizováno Kladenská huť Poldi byla v elektronické aukci dnes prodána za 140 milionů korun, tedy za vyvolávací…

Kontrakt za 200 milionů: Tatra dodá jordánské armádě 60 aut

18.01.2019 10:46 Kopřivnická automobilka Tatra Trucks získala v Jordánsku zakázku v hodnotě okolo 200 milionů korun.…

Babiš chce vztahy ČR s Indií posunout na strategickou úroveň, přivezl…

18.01.2019 09:47 Premiér Andrej Babiš se dnes v indickém státě Gudžarát zúčastnil zahájení investičního fóra Vibrant…

Škoda Scala? Nejlevnější varianta bude za 369 900 korun, už se přijímají…

18.01.2019 09:37 Nejlevnější varianta nového modelu automobilky Škoda Auto Scala bude stát 369.900 korun. Nepůjde ji…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama