K diskriminaci spotřebitelů v Česku stále dochází, odhalily kontroly ČOI

Praha - Česká obchodní inspekce (ČOI) loni zjistila během 721 kontrol sedm případů, kdy došlo k diskriminaci spotřebitelů na základě národnosti, věku nebo postižení. Nejvíc případů se týkalo diskriminace cizinců. Nejhorší situace je v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Za diskriminaci uložila inspekce 18 pokut ve výši jednoho milionu korun. ČOI to uvedla v dnešní tiskové zprávě.

Restaurace, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Oproti roku 2016 došlo v procentuálním vyjádření počtu zjištěných případů k minimálnímu snížení, a to pouze o 0,35 procenta. Vzhledem k této skutečnosti bude problematice diskriminace věnována pozornost i v roce 2018," uvedl ředitel inspekce Mojmír Bezecný.

Jedním ze tří případů diskriminace cizinců byla restaurace, kde cizojazyčně hovořícím návštěvníkům obsluha při placení účtovala navíc částka 80 Kč. V další restauraci používali dva odlišné ceníky. Další případ se týkal ceny za použití WC na čerpací stanici. Zatímco občan ČR měl použití WC zdarma i bez čerpání pohonných hmot, cizinci měli bez předchozího čerpání pohonných hmot zaplatit za použití toalety jedno euro.

ČOI také zjistila problém u prodeje vstupenek na hokejové utkání. Prodávající požadoval rozdílné ceny za vstupenky, kdy vstupné pro domácí účastníky bylo cenově výhodnější. V jedné cukrárně zase nechtěli vpustit dovnitř nevidomou osobu vzhledem k tomu, že ji doprovázel vodící pes.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Část poslanců chce umožnit souběh některých koronavirových podpor

27.11.2020 09:32 Část opozičních poslanců prosazuje, aby drobní podnikatelé mohli čerpat vedle takzvaného…

100 nejlepších firem v Česku: Anketu opět vyhrála Škoda Auto

27.11.2020 09:13 Soutěž Českých 100 nejlepších po jedenácté vyhrála společnost Škoda Auto. Na dalších dvou místech…

Asociace odmítá návrh Itálie: K uzavření skiareálů přes Vánoce není v ČR…

26.11.2020 20:36 Aktualizováno K zákazu provozu lyžařských středisek přes vánoční prázdniny není v České republice relevantní…

Beneš dál povede ČEZ, dozorčí rada mu prodloužila mandát o čtyři roky

26.11.2020 17:16 Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ dnes prodloužila předsedovi představenstva a generálnímu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama