Tři české pivovary uzavíraly dohody o zákazu exportu, pokutě se vyhnuly

Brno - Tři české pivovarské skupiny uzavíraly se svými odběrateli dohody o zákazu exportu piva. Po zásahu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ale dohody zrušily a vyhnuly se tak pokutě. Vyplývá to z výroční zprávy ÚOHS za loňský rok. Konkrétně šlo o Budějovický Budvar a skupiny PMS Přerov a Pivovary Lobkowicz.

Ilustrační foto
doporučujeme

ÚOHS se případem zabýval na základě svého šetření z let 2015 a 2016. Zajímal se o to, zda se podobnými dohodami negativně neuzavírá trh. Dohody o zákazu exportu se týkaly on-trade i off-trade trhu, tedy hospod i maloobchodu.

"K důvodům aplikace dohod o zákazu exportu pivovary konstatovaly, že se jednalo například o historické důvody, kdy byly vyhodnocovány ekonomické, legislativní i obchodní potenciální rizika, dále o problematiku související s označováním zboží, reklamačními důvody, jakostí zboží, odpovědností za výrobek a ochranou obalového konta," uvedl ÚOHS ve výroční zprávě.

Pivovary ale zároveň uváděly, že dodržování dohod na svých smluvních partnerech nevynucují. "S ohledem na shora uvedené a s přihlédnutím k tržním podílům měl ÚOHS za to, že vytýkané jednání pivovarů by mohlo být řešitelné formou soutěžní advokacie," uvedl ÚOHS. Pivovary samy navrhly úřadu změnu smluv, což podle úřadu problém vyřešilo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neshody v koalici. Návrh ČSSD na bankovní daň je pro ANO nepřijatelný

05.08.2020 16:46 Aktualizováno Zavedení bankovní daně je pro ministry hnutí ANO nadále nepřijatelné. Na dotaz ČTK to uvedli…

Český podíl na vesmírných akcích roste, zapojilo se přes 60 firem

05.08.2020 15:47 Český podíl na vesmírných programech v rámci Evropy postupně roste, když Česko za posledních deset…

Průzkum: Firmy kvůli koronakrizi omezí investice jen dočasně, víc vloží do…

05.08.2020 15:32 Firmy kvůli koronavirové krizi plánují omezit investice jen dočasně. Podnikání chtějí dále rozvíjet…

Trh práce v ČR nemá to nejhorší za sebou. Nezaměstnanost výrazně stoupne…

05.08.2020 13:58 Výraznější nárůst nezaměstnanosti by měl podle ČTK oslovených ekonomů nastat v podzimních měsících,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama