Tři české pivovary uzavíraly dohody o zákazu exportu, pokutě se vyhnuly

Brno - Tři české pivovarské skupiny uzavíraly se svými odběrateli dohody o zákazu exportu piva. Po zásahu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ale dohody zrušily a vyhnuly se tak pokutě. Vyplývá to z výroční zprávy ÚOHS za loňský rok. Konkrétně šlo o Budějovický Budvar a skupiny PMS Přerov a Pivovary Lobkowicz.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

ÚOHS se případem zabýval na základě svého šetření z let 2015 a 2016. Zajímal se o to, zda se podobnými dohodami negativně neuzavírá trh. Dohody o zákazu exportu se týkaly on-trade i off-trade trhu, tedy hospod i maloobchodu.

"K důvodům aplikace dohod o zákazu exportu pivovary konstatovaly, že se jednalo například o historické důvody, kdy byly vyhodnocovány ekonomické, legislativní i obchodní potenciální rizika, dále o problematiku související s označováním zboží, reklamačními důvody, jakostí zboží, odpovědností za výrobek a ochranou obalového konta," uvedl ÚOHS ve výroční zprávě.

Pivovary ale zároveň uváděly, že dodržování dohod na svých smluvních partnerech nevynucují. "S ohledem na shora uvedené a s přihlédnutím k tržním podílům měl ÚOHS za to, že vytýkané jednání pivovarů by mohlo být řešitelné formou soutěžní advokacie," uvedl ÚOHS. Pivovary samy navrhly úřadu změnu smluv, což podle úřadu problém vyřešilo.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonomický vývoj ČSR byl bouřlivý. Po válce překonalo i Francii, pak nám…

18.10.2018 15:00 Občané prvorepublikového Československa po jeho vzniku neměli vyšší životní úroveň než Rakušané…

Banky sdírají Čechy z kůže? Za vlastní bydlení platíme téměř nejvíc v…

18.10.2018 11:50 Pořídit si hypotéku se stává stále větším luxusem. Může za to nejen zpřísnění pravidel České…

E-shopy se perou o zákazníky. Začínají nabízet další služby

18.10.2018 11:13 Aktualizováno Internetové obchody s potravinami se snaží zlepšit své hospodaření rozvozem zboží pro jiné…

Čerpací stanice v ČR prudce zdražují. Cena nafty už atakuje benzin

18.10.2018 10:20 Aktualizováno Průměrná cena Naturalu 95 v uplynulém týdnu stoupla o tři haléře na 33,82 koruny za litr. Nafta…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama