Zrušení karenční doby? Drtivá většina zaměstnanců je pro, ukazuje průzkum

Praha - Drtivá většina zaměstnanců je pro zrušení karenční doby, ukázal nový průzkum agentury Sanep. Téměř polovina zaměstnanců vinou třídenní karenční doby raději jde do práce a nemoci přechází.

Přidejte svůj názor

zdraví

Výsledky bleskového průzkumu mezi zaměstnanci na téma karenční doby ukazují jednoznačnou a téměř absolutní podporu zrušení karenční doby. Ta má totiž za následek u většiny zaměstnanců přecházení nemocí, což však ve svém důsledku vede jak ke zhoršení zdravotního stavu jak samotných nemocných, tak i k přenášení nemocí na jejich spolupracovníky.

S návrhem změny zákona na zrušení stávající třídenní karenční doby aktuálně v souhrnu souhlasí 85,3% zaměstnanců.

Stávající karenční doba, kdy zaměstnanci po dobu prvních tří dnů pracovní neschopnosti nemají nárok na náhradu mzdy má dle názoru 42,8% dotázaných zaměstnanců za následek přecházení nemocí a následně dlouhodobou nemocnost či hospitalizaci.

Dalších 40,9% zaměstnanců se pak domnívá, že stávající třídenní karenční doba má za následek přenášení nemocí na spolupracovníky při přecházení nemocí.

Pouze 7,1% dotázaných zaměstnanců se domnívá, že stávající karenční doba zabraňuje simulování nemoci.

Názor, že stávající třídenní karenční je trestem za onemocnění a ohrožuje zdraví, sdílí v souhrnu 53,1% dotázaných zaměstnanců.

Dle názoru dalších 17,3% respondentů měla být karenční doba dávno zrušena a bez zajímavosti není ani názor 11,4% zaměstnanců, dle jejichž názoru ve svém důsledku zrušení karenční doby sníží celkovou nemocnost, neboť se nebudou přecházet lehké virózy, které tak většinou přecházejí ve dlouhodobou nemocnost.

Za velmi alarmujícím zjištěním lze považovat názor 48,7% zaměstnanců, kteří uvádí, že v případě onemocnění chřipkovou virózou nebo jinou formou virového onemocnění, do práce většinou přesto jdou a nemoci přecházejí.

Placené dovolené před neplacenou třídenní karenční dobou pak dává v případě virózy přednost 13,5% dotázaných zaměstnanců.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Novinky od roku 2019: Co chystá ministerstvo financí?

14.12.2018 17:37 Zvýšení minimální mzdy, které v listopadu prosadila ministryně práce a sociálních věcí Jana…

Kůrovec se vymkl kontrole. Ministerstvo chce rozdělit Česko do tří zón

14.12.2018 16:16 Aktualizováno Státní podnik Lesy ČR v příštím roce sníží investice a režijní a marketingové výdaje o zhruba…

Češi se připravují na DVB-T2. Zájem o nové televizory roste, hlásí prodejci

14.12.2018 15:33 Zhruba čtvrtina českých domácností je připravena na přechod na nový standard digitálního…

Za tvrdou dřinu nechci tvrdý chléb. Zaměstnanci Severočeských dolů…

14.12.2018 14:12 Aktualizováno Zaměstnanci Severočeských dolů dnes demonstrovali před budovou ředitelství společnosti. Požadují…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama