Zrušení karenční doby? Drtivá většina zaměstnanců je pro, ukazuje průzkum

Praha - Drtivá většina zaměstnanců je pro zrušení karenční doby, ukázal nový průzkum agentury Sanep. Téměř polovina zaměstnanců vinou třídenní karenční doby raději jde do práce a nemoci přechází.

Přidejte svůj názor

zdraví

Výsledky bleskového průzkumu mezi zaměstnanci na téma karenční doby ukazují jednoznačnou a téměř absolutní podporu zrušení karenční doby. Ta má totiž za následek u většiny zaměstnanců přecházení nemocí, což však ve svém důsledku vede jak ke zhoršení zdravotního stavu jak samotných nemocných, tak i k přenášení nemocí na jejich spolupracovníky.

S návrhem změny zákona na zrušení stávající třídenní karenční doby aktuálně v souhrnu souhlasí 85,3% zaměstnanců.

Stávající karenční doba, kdy zaměstnanci po dobu prvních tří dnů pracovní neschopnosti nemají nárok na náhradu mzdy má dle názoru 42,8% dotázaných zaměstnanců za následek přecházení nemocí a následně dlouhodobou nemocnost či hospitalizaci.

Dalších 40,9% zaměstnanců se pak domnívá, že stávající třídenní karenční doba má za následek přenášení nemocí na spolupracovníky při přecházení nemocí.

Pouze 7,1% dotázaných zaměstnanců se domnívá, že stávající karenční doba zabraňuje simulování nemoci.

Názor, že stávající třídenní karenční je trestem za onemocnění a ohrožuje zdraví, sdílí v souhrnu 53,1% dotázaných zaměstnanců.

Dle názoru dalších 17,3% respondentů měla být karenční doba dávno zrušena a bez zajímavosti není ani názor 11,4% zaměstnanců, dle jejichž názoru ve svém důsledku zrušení karenční doby sníží celkovou nemocnost, neboť se nebudou přecházet lehké virózy, které tak většinou přecházejí ve dlouhodobou nemocnost.

Za velmi alarmujícím zjištěním lze považovat názor 48,7% zaměstnanců, kteří uvádí, že v případě onemocnění chřipkovou virózou nebo jinou formou virového onemocnění, do práce většinou přesto jdou a nemoci přecházejí.

Placené dovolené před neplacenou třídenní karenční dobou pak dává v případě virózy přednost 13,5% dotázaných zaměstnanců.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čechy zasáhne vlna zdražování. Přijde šok hlavně u elektřiny, avizují…

22.10.2018 22:09 Aktualizováno České domácnosti si v příštím roce připlatí za elektřinu a plyn, roste také cena uhlí. Alternativou…

Průmyslové zóny za státní peníze? Měly růst na brownfieldech, realita je…

22.10.2018 16:07 Aktualizováno Průmyslové zóny za státní peníze se staví hlavně na zelené louce místo na brownfieldech, dřívějších…

Co vše lidé dělají v práci? Zaměstnavatelé by se mnohdy divili

22.10.2018 11:38 Kancelář může být velmi stresující prostor; obzvláště, když hoří termíny pro splnění úkolů a šéf…

Česká pošta má nového finančního ředitele, čeká ho nelehký úkol

22.10.2018 10:31 Novým ředitelem divize finance České pošty je ode dneška dosavadní jednatel maloobchodního řetězce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama