Češi si dramaticky připlatí? Tyto potraviny jsou vzácnější než stříbro, a bude hůř

Praha - Máte rádi vanilkovou zmrzlinu a bez vanilky si nedokážete svůj život představit? Pak pro vás máme nemilou zprávu. Cena tohoto koření se už vyšplhala na šest set dolarů za kilogram. Jen pro srovnání. Stříbro stojí v současnosti o sedmdesát dolarů méně. K ceně vanilky se snad blíží už jen cena kakaa. Je tedy možné, že pokud si budete chtít tyto dvě oblíbené příchutě zmrzliny dát, sáhnete hodně hluboko do kapsy.

Přidejte svůj názor 36 komentářů

Ilustrační foto

Ještě před pěti lety se přitom cena vanilky pohybovala kolem padesáti dolarů za kilogram, letos už musí zájemci počítat s cenou šest seti dolarů za kilogram. Vanilka už je teď dražší než stříbro.

Vzácné koření má přitom široké možnosti uplatnění. Kromě cukrářství se využívá i v kosmetice. Vysoká cena navíc láká i lupiče. Na Madagaskaru roste počet těch, kteří rozkrádají vanilkovníky a ničí úrodu, což cenu za koření zvyšuje. Na cenách za vanilku se projevuje i letošní cyklony na Madagaskaru, který zajišťuje přes osmdesát procent celosvětové produkce.

Nejvíce na cenách za vanilku doplatí cukráři a zmrzlináři, kteří koření nenahrazují syntetickým vanilínem, ale vsázejí na přírodní surovinu. „Cena roste delší dobu, tak jsme dokonce zvažovali, že bychom si pěstovali vanilku sami. Jenže je to rostlina, která plodí prvně až po sedmi letech, což je dlouhá doba na pěstování pod umělým světlem, které tady v českých podmínkách potřebuje. Bylo by to příliš nákladné,“ vysvětlil České televizi manažer a šéf poboček firmy Puro Gelato Igor Novák.

Češi si dopřejí asi 3,2 litrů zmrzliny za rok a nejraději mají právě vanilkovou příchuť, kterou si žádá každý třetí. Druhou příčku v oblíbených příchutích obsadila čokoládová. Problémem je fakt, že se zdražování dotýká i kakaa a to kvůli suchu v Pobřeží slonoviny, které je jeho největším celosvětovým producentem. Problémy má i Ghana, která řeší stárnutí kakaovníkové vegetace.

Vstupte do diskuze (36)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pivo dobývá vinařskou jižní Moravu? Titul Mistra výčepního udělal divy

15.12.2018 21:20 Letošní titul Mistra výčepního z poloviny srpna přinesl brněnské restauraci Pizzeria Ristorante…

Co s nevhodným vánočním dárkem? Nemusíte zoufat, peníze lze získat zpět

15.12.2018 09:03 Štědrý den je skoro za rohem a vy ještě nevíte, co svým nejbližším nadělit pod stromeček? Možná vás…

Novinky od roku 2019: Co chystá ministerstvo financí?

14.12.2018 17:37 Zvýšení minimální mzdy, které v listopadu prosadila ministryně práce a sociálních věcí Jana…

Kůrovec se vymkl kontrole. Ministerstvo chce rozdělit Česko do tří zón

14.12.2018 16:16 Aktualizováno Státní podnik Lesy ČR v příštím roce sníží investice a režijní a marketingové výdaje o zhruba…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama